comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-28
Międzynarodowy obrót towarami - skutki w VAT po wejściu Polski do UE
Cztery rodzaje czynności dotyczących towarów: wewnątrzwspólnotowe nabycie, wewnątrzwspólnotowa dostawa, pozawspólnotowy import i pozawspólnotowy eksport będą należeć od 1 maja 2004 r. do transakcji, których zakres terytorialny przekroczy granice RP. Przy czym wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów będą dotyczyć wyłącznie 25 krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej, zaś pozawspólnotowy import i eksport towarów będą dotyczyć wszystkich pozostałych krajów, nienależących do Wspólnoty Europejskiej. Wejście Polski do Unii Europejskiej oraz zmiany w ustawie o VAT powodują, że skutki dokonywania tych czynności muszą być dobrze znane podatnikom.
Jak wspomniano, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów będą mieć zastosowanie do transakcji nabycia lub dostawy towarów dokonywanych po 1 maja 2004 r. na obszarze 25 krajów Wspólnoty Europejskiej (tj. 15 „starych” członków UE: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz 10 nowych członków UE: Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski).
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
Za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem będzie traktowane od 1 maja 2004 r. nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy będą wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, niezależnie od tego, kto będzie przewoził towar i na czyje zlecenie będzie on przewożony.
Nie będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przemieszczenie towarów w przypadku, gdy:
1) towary będą na terytorium kraju instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego,
2) przemieszczenie towarów będzie następować w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
3) towary będą przemieszczane na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie transportu pasażerskiego wykonywanego na terytorium Wspólnoty, z przeznaczeniem dokonania ich dostawy na pokładach tych pojazdów,
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także