Usługi pośrednictwa w imporcie i eksporcie towarów
Usługi pośrednictwa w imporcie i eksporcie towarów
W przeciwieństwie do usług pośrednictwa w zakresie towarów eksportowych do opodatkowania usług pośrednictwa związanych z importem towarów ma zastosowanie zasada terytorialności, wyrażona w art. 2 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). W konsekwencji prowizja lub inna postać wynagrodzenia za wykonanie usługi podlega opodatkowaniu według stawki 22 proc. bez względu na to, czy usługi są świadczone na rzecz kontrahenta krajowego czy zagranicznego.
POŚREDNICTWO W IMPORCIE
Należy wyjaśnić, że do końca 1999 r. podstawą opodatkowania VAT w imporcie towarów była wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu były towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania była wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art. 15 ust. 4 ustawy). Natomiast od 1 stycznia 2000 r. w podstawie opodatkowania VAT w przypadku importu należy także uwzględnić między innymi prowizje pośredników, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju, jeżeli elementy te nie zostały do niej włączone. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub w innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane (art. 15 ust. 4c ustawy).
Dla pełnego zrozumienia tego uregulowania niezbędne jest przypomnienie, że zarówno do końca 1999 r., jak i od 1 stycznia 2000 r. na podstawie art. 30 ustawy z 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz.U. Nr 64, poz. 407 ze zm.) w celu określania wartości celnej do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary dodaje się między innymi poniesione przez kupującego, lecz nie ujęte w cenie faktycznie zapłaconej lub należnej za towary, koszty prowizji i pośrednictwa, z wyjątkiem prowizji od zakupu.