Artykuł
Uszlachetnianie czynne
Uszlachetnianie czynne
Dokonanie właściwej wykładni przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zależy niekiedy od prawidłowej wykładni przepisów kodeksu celnego. Dotyczy to m.in. art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, którego brzmienie wskazuje na wyraźny związek między powołanymi ustawami. Artykuł 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT stanowi, że eksportem usług, w rozumieniu ustawy, są usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów przywiezionych na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego jeżeli sprowadzone towary zostaną ponownie wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.
Natomiast zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3 eksportem usług, w rozumieniu ustawy, są również usługi świadczone w kraju, jeżeli są bezpośrednio związane z eksportem towarów, a z zawartych umów wynika, że wartość tych usług jest uwzględniona w cenie eksportowanego towaru.
Z przedstawionych regulacji wynika, że ustawodawca wyraźnie rozgraniczył w art. 39 przypadek usług bezpośrednio związanych z eksportem towarów i przypadek usług objętych procedurą uszlachetniania czynnego.
Artykuł 39 ust. 1 pkt 5 umożliwia stosowanie stawki VAT 0 proc. pod pewnymi warunkami. Zostały one przewidziane w § 60 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.)