Czy za budownictwo mieszkaniowe można uznać budowę domku letniskowego pod najem krótkotrwały
Na rynku nieruchomości mimo pandemii trwa ożywienie. Mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki, a zachęceni rosnącym popytem deweloperzy na potęgę planują nowe inwestycje. W okresie od stycznia do września rozpoczęli budowę 128 tys. mieszkań, czyli o 36,5 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Inwestorzy indywidualni budują kolejne 84,6 tys. nieruchomości, tj. o 19,5 proc. więcej –
W publikowanym artykule kontynuujemy tematykę podjętą w poprzednim numerze. W pierwszej części omówiliśmy między innymi podwyższenie stawek podatkowych, powstanie obowiązku podatkowego, terminy dokumentowania sprzedaży usług budowlano-montażowych, sprzedaż budynków i budowli.
Rok 2002 przyniósł wiele zmian w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wiele z tych zmian dotyczyło sfery budownictwa, stąd zasadne będzie kompleksowe omówienie nowych rozwiązań, skierowane do podatników opłacających VAT. Prezentujemy Państwu pierwszą część artykułu poświęconego problematyce VAT w budownictwie. W następnym numerze, w części drugiej, omówimy opodatkowanie VAT garaży i
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować świadczenie usług geodezyjnych, mierniczych i dokumentacyjnych oraz usług projektowania budowlanego, technologicznego i urbanistycznego, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą temu budownictwu?
1 stycznia br. weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Najistotniejsza z nich to nieprzedłużenie przez Ministra Finansów stawki 0 proc. na sprzedaż lokali mieszkalnych oraz na świadczenie niektórych usług związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Czy do skorzystania z ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej w razie dokonania remontu domu konieczne są (jak w przypadku „zwykłej” ulgi remontowej) faktury VAT za wykonane roboty, czy wystarczy zwykły rachunek? - Kazimierz M. ze Szczecina.