comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Istotne zmiany w opodatkowaniu VAT budownictwa (cz. 1)
Rok 2002 przyniósł wiele zmian w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wiele z tych zmian dotyczyło sfery budownictwa, stąd zasadne będzie kompleksowe omówienie nowych rozwiązań, skierowane do podatników opłacających VAT.
Prezentujemy Państwu pierwszą część artykułu poświęconego problematyce VAT w budownictwie. W następnym numerze, w części drugiej, omówimy opodatkowanie VAT garaży i miejsc parkingowych oraz ograniczenia możliwości otrzymania bezpośredniego zwrotu VAT w branży budowlanej.
PODWYŻSZENIE STAWEK PODATKOWYCH
Do końca 2001 r. usługi związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, jak również sprzedaż mieszkań, korzystały z preferencyjnej zerowej stawki VAT na podstawie § 63 i 76 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. Minister nie przedłużył tych preferencji na 2002 r., wobec czego w stosunku do sprzedaży mieszkań obowiązuje od 1 stycznia 2002 r. stawka określona w art. 51 ust. 1 ustawy, czyli 7 proc. Natomiast usługi geodezyjne i kartograficzne opodatkowane są od 1 stycznia 2002 r. stawką 7 proc. na podstawie załącznika nr 3, poz. 59 do ustawy „Usługi wiertnicze związane z wydobywaniem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz usługi naukowe i techniczne doradztwa związanego z problematyką inżynierską - wyłącznie w zakresie usług:
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także