Artykuł
Roboty budowlano-montażowe i remontowe w budownictwie mieszkaniowym
Roboty budowlano-montażowe i remontowe w budownictwie mieszkaniowym
Konstrukcja podatku od towarów i usług jest oparta m.in. na zasadzie równości opodatkowania; w ten sposób ustawodawca zapewnił jednolite stosowanie przepisów przez ogół podatników VAT. Odstępstwa od ogólnego założenia równości opodatkowania mają charakter wyjątkowy. Wyrazem równości podatników jest stosowanie podstawowej 22-proc. stawki podatku od towarów i usług, a wyrazem ustępstw opodatkowanie według obniżonej 7-proc. stawki VAT oraz stawki 0-proc.
Opodatkowaniu podatkiem według stawki 7 proc. podlega do 31 grudnia 2002 r. m.in. sprzedaż robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT). Usługi związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegają wyjątkowo opodatkowaniu według stawki 0 proc. w przypadkach wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.). Dotyczy to usług:
1) budowlano-montażowych, realizowanych na podstawie umów zawartych przed 2 marca 1993 r., pod warunkiem że podatnik świadczący takie usługi zawiadomił do 30 lipca 1993 r. właściwy urząd skarbowy o zawarciu takich umów oraz przedłożył wykazy zawierające dane dotyczące stron umów, rodzaju i wartości transakcji oraz okresu, na jaki umowa została zawarta,
2) geodezyjnych, mierniczych i dokumentacyjnych,
3) projektowania budowlanego, technologicznego i urbanistycznego.
Cytowany przepis stanowi odstępstwo od zasady równości opodatkowania, a jego zastosowanie nie może się odbywać w oparciu o wykładnię rozszerzającą, systemową czy celowościową.