Artykuł
VAT w budownictwie
VAT w budownictwie
Ewa Róg
Przepisy o podatku od towarów i usług przewidują istotne preferencje i odrębności związane z budownictwem. Dotyczą one zarówno zasad rozliczania (moment powstania obowiązku podatkowego, zasady dokumentowania), jak i stawek podatku.
W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione niektóre specyficzne uregulowania w zakresie VAT dotyczące budownictwa. Złożoność problemów techniczno-budowlanych przyczynia się do braku jasności dotyczącej prawidłowego ustalenia zobowiązania w tym podatku w zakresie sprzedaży robót budowlanych, obiektów budowlanych, lokali mieszkalnych i użytkowych, materiałów budowlanych i materiałów związanych z budownictwem oraz świadczenia usług budowlanych itp.
Przedmiot opodatkowania VAT w budownictwie
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.).
Zgodnie z art. 4 pkt 1 i 2 ww. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej, natomiast przez usługi usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej, a także roboty budowlano-montażowe. W związku z takimi definicjami towarów i usług ogromną rolę w podatku VAT (nie tylko w odniesieniu do budownictwa) odgrywają klasyfikacje statystyczne.
Zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy o VAT do poboru podatku w okresie do 31 grudnia 2002 r. stosuje się klasyfikacje statystyczne obowiązujące przed 1 lipca 1997 r.
Tymi klasyfikacjami, obecnie stosowanymi na potrzeby poboru VAT, są:
l
Systematyczny Wykaz Wyrobów SWW,l
Klasyfikacja Obiektów Budowlanych KOB,l
Polska Scalona Nomenklatura Towarowa Handlu Zagranicznego PCN,