Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.645.2024.4.KP
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Uznanie części składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wykorzystywanych do prowadzenia Działalności Podstawowej, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, uznanie wniesienia aportem do Spółki komandytowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa za transakcję podlegającą wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6
Skoro umowa darowizny przedsiębiorstwa nie będzie wiązała się z przejęciem długów, ciężarów i zobowiązań darczyńcy, to umowa ta nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ustalenie, czy planowana Transakcja sprzedaży Nieruchomości stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. jako dostawa niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT transakcji darowizny Nieruchomości, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, brak obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 4-5 ustawy, w związku z wniesieniem do Fundacji Rodzinnej tytułem darowizny Nieruchomości oraz uznania wyłącznie Wnioskodawcy za podatnika z tytułu darowizny na rzecz Fundacji Rodzinnej Nieruchomości
Czy Spółka Przejmująca będzie ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz prawa i obowiązki podatkowe związane z Działem który przejmie w związku z podziałem Spółki Dzielonej?
W zakresie ustalenia czy: - przedmiotem Umowy jest „przedsiębiorstwo” w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; - otrzymywana przez Finansującego rata kapitałowa w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będzie stanowić przychodu Finansującego.
Ustalenie czy przedmiot sprzedaży stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji czy sprzedaż będzie stanowiła transakcję niepodlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Uznanie składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Skutki podatkowe zawarcia umowy kupna/sprzedaży Nieruchomości.
Brak opodatkowania podatkiem VAT wniesienia składników majątku do Fundacji rodzinnej.
Planowana przez Sprzedającego sprzedaż Nieruchomości będzie, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, dostawą dokonywaną przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dokonując opisanych we wniosku czynności Sprzedający podjął działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniach w sprawach C-180/10
Dotyczy ustalenia, czy Przedsiębiorstwo oraz Dział X stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji podział Wnioskodawcy przez wydzielenie będzie neutralny podatkowo dla Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.
1. Czy Dział Wholesale oraz Dział Retail będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT i w konsekwencji w związku z podziałem przez wydzielenie po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 9 Ustawy o CIT ? 2. Czy w związku z podziałem przez wydzielenie po stronie
Uznanie zbywanych składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenie tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.
Przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego aport będzie stanowił transakcję niepodlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Brak opodatkowania podatkiem VAT wniesienia składników majątku do Fundacji rodzinnej.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie w spadku.
Przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego aport będzie neutralny podatkowo dla Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 25 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Brak utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochododów spółek na skutek wniesienia JDG wspólnika do Spółki.
Uznanie, czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzących Dział W2, który ma zostać przeniesiony do Nabywcy, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i czy w związku z tym sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Brak wystąpienia dla Wnioskodawczyni skutków podatkowych w podatku od towarów i usług w związku z przejęciem przez nią całego Przedsiębiorstwa do jego dalszego prowadzenia oraz brak obowiązku dokonania korekty.
Ustalenie, czy Przeniesione elementy w momencie dokonania Transakcji stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.