Czy można zatrudnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną na umowę terminową
Przyczyny zakończenia umowy terminowej trzeba było podać pracownikowi również przed zmianą prawa – uznał TSUE we wczorajszym wyroku wydanym w polskiej sprawie. To rodzi ryzyko, że firmy będą przegrywać toczące się postępowania i odpowie za to Skarb Państwa
Pracownik naszej jednostki po rozmowie z przełożonym przesłał pod koniec dnia e-mail z oświadczeniem o wypowiedzeniu umowy o pracę oraz wnioskiem o udzielenie mu w okresie wypowiedzenia przysługującego mu urlopu. Następnego dnia nie stawił się w pracy. Czy takie wypowiedzenie można uznać za skuteczne? Z punktu widzenia pracodawcy doszło do porzucenia pracy.
Niezależnie od tego, czy wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracodawca czy pracownik, każda ze stron może wystąpić z propozycją skrócenia obowiązującego okresu wypowiedzenia. Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę wymaga zgody obydwu stron stosunku pracy.
Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.
Porozumieliśmy się z pracownikiem w sprawie rozwiązania umowy o pracę przed upływem okresu wypowiedzenia. Jaki w tym przypadku jest tryb rozwiązania umowy o pracę? Czy w świadectwie pracy należy podać informację o zawarciu takiego porozumienia z pracownikiem?
Nowelizacja Kodeksu pracy, która obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r., wprowadziła wiele zmian w zakresie zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalny okres, na jaki może zostać zawarta z pracownikiem umowa na okres próbny, uzależniony jest od planowanego czasu trwania jego kolejnej umowy o pracę u tego pracodawcy. Nowością jest również obowiązek uzasadniania
PROBLEM W dniu 21 listopada 2022 r. pracownik otrzymał wypowiedzenia umowy o pracę (likwidacja stanowiska pracy). Pracownik był zatrudniony od 1.01.2018 roku z wynagrodzeniem minimalnym w wysokości 3010,00 zł ( w 2022 r.) i trzymiesięczny okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. Umowa o pracę rozwiąże się zatem 31 grudnia 2022 r. Czy ustalając wysokość odprawy i odszkodowania należy
Pracownik, któremu wręczono wypowiedzenie umowy o pracę, poprosił o zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Pracodawca zgadza się na to, ale ma wątpliwość, czy informacja o tym zwolnieniu musi się znaleźć w wypowiedzeniu umowy o pracę czy też może być w innym dokumencie?
Jeden z pracowników od dłuższego czasu nie wykonywał właściwie swoich obowiązków służbowych i pracodawca zdecydował się na wypowiedzenie mu umowy o pracę. Po rozmowie z pracownikiem, na jego prośbę, podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia. W jaki sposób należy formalnie uregulować cofnięcie wręczonego pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę? - pyta Czytelnik z Kielc.
Pracodawca planuje wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony jednemu z pracowników. Czy uzasadnienie tej decyzji musi być podane już w wypowiedzeniu o pracę czy można to zrobić później?
Pracownik jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca ma obowiązek wysłać go na ten urlop w okresie wypowiedzenia?