Artykuł
Zmiany w zawieraniu i rozwiązywaniu terminowych umów o pracę od 26 kwietnia 2023
Nowelizacja Kodeksu pracy, która obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r., wprowadziła wiele zmian w zakresie zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalny okres, na jaki może zostać zawarta z pracownikiem umowa na okres próbny, uzależniony jest od planowanego czasu trwania jego kolejnej umowy o pracę u tego pracodawcy. Nowością jest również obowiązek uzasadniania i konsultowania ze związkami zawodowymi wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony.
Ograniczenia w zakresie czasu trwania umowy na okres próbny
Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy uzależniła długość umowy na okres próbny, jaka może zostać zawarta z pracownikiem, od tego, na podstawie jakiej umowy strony zamierzają kontynuować stosunek pracy. Zgodnie z nowymi przepisami umowę o pracę na okres próbny można zawrzeć na czas nieprzekraczający:
- 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
- 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy,
- 3 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy.
Strony mogą jednorazowo wydłużyć umowę o pracę na okres próbny nieprzekraczającą 1 miesiąca oraz 2 miesięcy, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc i jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Z uwagi na rodzaj pracy, nie może zostać natomiast wydłużona umowa na okres próbny zawarta na 3 miesiące.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right