Kiedy pracownikowi przysługuje urlop macierzyński lub ojcowski, gdy matka dziecka przebywa w szpitalu
Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r., wprowadziła wiele zmian w uprawnieniach pracowników związanych z wykonywaniem funkcji rodzicielskiej i opiekuńczej. Jedną z kluczowych modyfikacji jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego dla rodziców dziecka, a także uniezależnienie tego prawa od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu w dniu porodu.
Obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła duże zmiany w urlopach rodzicielskich. W ich wyniku zwiększono o 9 tygodni wymiar urlopu rodzicielskiego o nieprzenoszalną na drugiego rodzica część urlopu. Ma to wpłynąć na większe niż dotychczas wykorzystywanie urlopu rodzicielskiego także przez mężczyzn.
26 kwietnia 2023 r. weszła w życie rewolucyjna nowelizacja Kodeksu pracy. Wprowadziła ona istotne zmiany w zakresie praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Nowelizacja wdraża do polskiego systemu prawnego dwie unijne dyrektywy – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance.
W przypadku dzieci przyjętych na wychowanie, na prawo do zasiłku wpływ ma wiek dziecka. Dotychczas wynosił on 7 lat lub 10 lat (jeżeli wobec dziecka została wydana decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego w związku z jego rozwojem psychofizycznym). Od 1 lutego 2023 r. po zmianie przepisów prawo do zasiłku mają ubezpieczeni, którzy przyjęli dziecko na wychowanie w wieku do lat 14. Nie zmieniły się natomiast
Pracodawca może zawrzeć z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim umowę zlecenia pod warunkiem, że zakres czynności wykonywanych w ramach tej umowy różni się od obowiązków wynikających z umowy o pracę. Od przychodu z tej umowy nie należy naliczać i potrącać składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba natomiast potrącić składkę zdrowotną.
PROBLEM Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r. Czy zleceniodawcy będzie przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tę osobę?