Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-07-12

Uprawnienia rodziców w pracy – pytania i odpowiedzi

Wstęp

Rodzicom świadczącym pracę na podstawie umowy o pracę przysługują szczególne uprawnienia, chroniące ich zatrudnienie i ułatwiające wychowanie dzieci. Jednym z najważniejszych z takich uprawnień jest ochrona przed zwolnieniem z pracy.

Ochrona taka przysługuje pracownicom w ciąży. Pracodawca nie może im wypowiedzieć umowy o pracę ani jej rozwiązać. Zakaz ten obejmuje także okres urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Pracodawca nie może zatrudniać pracownicy w ciąży w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie może też, bez zgody pracownicy, delegować jej poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.

Pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego, którego wymiar zależny jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Z urlopu macierzyńskiego pod pewnymi warunkami może też korzystać ojciec dziecka. Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego rodzicom dziecka przysługuje urlop rodzicielski.

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Ponadto pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje urlop ojcowski.

W czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy ojcowskiego rodzice będący ubezpieczonymi mają prawo do zasiłku macierzyńskiego za okresy tych urlopów.

Rodzice mogą także łączyć pracę z wychowywaniem dziecka/dzieci. Taka sytuacja nie pozbawia ich prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje w sytuacji, gdy w trakcie urlopu wychowawczego ubezpieczona urodzi kolejne dziecko.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie pozbawia rodzica możliwości wykonywania w tym czasie m.in. umowy zlecenia czy umowy o świadczenie usług. Umowa taka zawarta z innym podmiotem niż pracodawca nie podlega ubezpieczeniom społecznym, tylko trzeba od niej opłacić składkę zdrowotną.

1. Uprawnienia pracownicy w ciąży

? Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownicy w ciąży, która wraca z urlopu wychowawczego

PROBLEM

Pracownica będąca na urlopie wychowawczym (umowa o pracę na czas nieokreślony) dostarczyła pismo o powrocie do pracy. Ponieważ jest w ciąży, wiem, że po powrocie zaraz pójdzie na zwolnienie lekarskie. Dzisiaj dostarczyła pismo o przeniesienie na bezpieczne stanowisko - pracowała jako pakowaczka. Jak należy postąpić najlepiej dla nas? Nie ukrywam, że jest to sytuacja dla nas problematyczna. Nie możemy pracownicy wypowiedzieć umowy o pracę. Co zrobić, nie mamy dla niej odpowiedniej pracy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00