Czy tytuł wykonawczy obejmujący zasiłek chorobowy uprawnia do prowadzenia egzekucji z zasiłku macierzyńskiego
Jesteśmy urzędem gminy. Wynagrodzenie jednego z naszych pracowników jest zajęte przez komornika z tytułu należności niealimentacyjnych. Osobie tej na początku listopada 2019 r. wypłacimy nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy w wysokości 200% wynagrodzenia. Czy podlega ona zajęciu przez komornika? - pyta Czytelnik z Gdyni.
Ukaraliśmy pracownika karą porządkową za opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia (pracownik opuścił swoje stanowisko pracy 2 godziny przed ustaloną dla niego godziną zakończenia pracy i tego nie usprawiedliwił). Karę wymierzyliśmy w wysokości 1-dniowego wynagrodzenia przysługującego tej osobie. Chcemy potrącić tę kwotę z pensji pracownika. Jak ustalić wysokość tego potrącenia? - pyta Czytelniczka
Od 1 lipca 2018 r. obowiązują nowe kwoty wolne, które należy stosować przy dokonywaniu potrąceń z zasiłków. Zmienił się też sposób ich ustalania. Obecnie wysokość kwot wolnych nie jest już ustalana jako procent najniższego świadczenia emerytalno-rentowego, tylko do danego rodzaju potrącenia jest przypisana konkretna kwota wolna. A zatem jeśli do pracodawcy wpłynie zajęcie administracyjne bądź komornicze
Czy możliwe jest dokonanie z urzędu potrącenia wierzytelności gminy z tytułu zaległej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z wierzytelności podatnika z tytułu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego?
Przyłapaliśmy pracownika na kradzieży towarów z magazynu. Mamy na to dowody w postaci nagrań z kamer monitoringu. Czy możemy potrącić równowartość ukradzionych towarów z wynagrodzenia pracownika?
Pracodawca ma zamiar zobowiązać nowych pracowników do podpisania oświadczenia, że w przypadku pomyłki w naliczaniu ich wynagrodzenia wyrażają oni zgodę na dobrowolne potrącenie z pensji nienależnie wypłaconych świadczeń. Czy takie oświadczenie jest dopuszczalne?
Pod ochroną przed potrąceniami znajduje się nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Pracodawca będący w danym roku kalendarzowym płatnikiem zasiłków, w razie otrzymania zajęcia od organu egzekucyjnego, musi sprawdzić, czy obejmuje ono (oprócz wynagrodzenia) również zasiłki. Istotne jest wówczas to, że potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków dokonuje się na zupełnie
Jeden z naszych pracowników w drugiej połowie lipca 2016 r. przestał przychodzić do pracy. Informację o tym fakcie otrzymaliśmy po wypłacie wynagrodzenia za lipiec, w związku z czym pracownik otrzymał za ten miesiąc pensję w pełnej wysokości. Ponieważ osoba ta nadal nie stawia się w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych, zamierzamy zwolnić ją bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługuje
Niektóre należności, takie jak składki na rzecz związku zawodowego czy zwrot należności do pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej, mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą. Zgoda pracownika na dobrowolne potrącenie musi być wyrażona na piśmie. Taka zgoda nie może być blankietowa i powinna dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności.
Niedawno jeden z naszych pracowników stracił życie w wypadku samochodowym. Czy z należnej członkom rodziny odprawy pośmiertnej możemy potrącić niespłaconą przez zmarłego pracownika pożyczkę z zfśs oraz zaliczkę na poczet wynagrodzenia - pyta Czytelniczka z Otwocka.
Wypłacone z zysku netto nagrody dla pracowników spółki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów pracodawcy (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26 września 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 916/12).
Odszkodowanie należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków pracowniczych na podstawie art. 55 § 11 k.p. nie podlega ochronie przed potrąceniami przewidzianej w art. 87 § 1 k.p. (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2013 r., sygn. akt II PZP 4/12).
Otrzymując komornicze zajęcie wynagrodzenia za pracę i wierzytelności z tytułu zasiłków pracodawca dokonuje zajęcia tych świadczeń stosując inne granice potrącenia i kwoty wolne od potrąceń. O ile w przypadku dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę wyznacznikiem kwoty wolnej od potrąceń i w większości przypadków granicy potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę, o tyle przy potrącaniu zasiłków
Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika jest nie tylko dokonywanie potrąceń ustawowych z wynagrodzenia pracownika, ale również tych, które wynikają z działań komorniczych i administracyjnych. Aby prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę, należy pamiętać o ochronie, jaką to wynagrodzenie jest objęte przez przepisy Kodeksu pracy.
Jeżeli pracownik jest nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby, pracodawca może podjąć decyzję o jego zwolnieniu bez wypowiedzenia. Zastosowanie takiego rozwiązania jest jednak dopuszczalne w ściśle określonych przypadkach i zależy od długości okresu niezdolności do pracy i jej przyczyny oraz od stażu pracy u danego pracodawcy.
Nasi magazynierzy wyrażają zgodę na potrącanie kwot pieniężnych w przypadku niedoborów stwierdzonych w magazynie. Chcemy, aby ich zgoda została zapisana w umowach o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Czy na tej podstawie będziemy mogli w przyszłości dokonywać potrąceń?
Spółka z o.o. sprzedała towar swojemu klientowi. Fakt ten został udokumentowany fakturą VAT nr 12. Następnie spółka udzieliła temu klientowi rabatu i wystawiła fakturę korygującą VAT nr 3. Tymczasem klient uregulował całą wartość faktury VAT nr 12, ale z opóźnieniem. W konsekwencji spółka z o.o. wystawiła notę odsetkową nr 1. Spółka z o.o. potrąciła wartość odsetek wynikających z noty odsetkowej nr