Poradnia bhp
Zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na nabycie garniturów i garsonek dla pracowników i wspólników.
Proszę o informację w zakresie wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej dla osób będących na praktykach szkolnych lub studenckich oraz stażystów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bhp zakład pracy przekazuje odzież ochronną pracownikom oraz praktykantom i stażystom. Zakład pracy nie zapewnia prania i konserwacji odzieży, wypłaca dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na umundurowanie i wygląd stewarda (marynarka, kamizelka, koszula, spodnie, biały podkoszulek, krawat, płaszcz zimowy, płaszcz przejściowy, szal, poszetka, identyfikatory, przypinki, obuwie, pasek do spodni, skarpety, spinka do krawata, koszty wizyty u fryzjera, perfumy, koszty wizyty u kosmetyczki, zegarek, kosmetyki).
Obowiązki płatnika w związku z: wypłatą kuratorom sądowym ryczałtu na pokrycie zwiększonych kosztów dojazdów służbowych oraz wypłatą pracownikom ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
Obowiązki płatnika w zakresie wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej w myśl art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy PIT.
Jesteśmy zakładem zajmującym się naprawą instalacji wodociągowych. Ponieważ zatrudnieni u nas hydraulicy wykonują prace tzw. brudzące, wyposażamy ich w odzież roboczą, m.in. kombinezony, koszulki. W ostatnim czasie mamy w firmie dużą rotację pracowników, dlatego chcielibyśmy wydawać odzież roboczą nowo zatrudnionym pracownikom dopiero po przepracowaniu przez nich okresu próbnego. Czy takie rozwiązanie
Choć podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy to – z jednej strony – świadczenie pracy, a z drugiej – wypłata wynagrodzenia za pracę, to jednak stosunek pracy wiąże się także z szeregiem innych praw i obowiązków. Wśród nich znajdują się obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz służbowego. Choć dotyczą one każdego pracodawcy, to
W jednostce budżetowej zgodnie ustalonym regulaminem pracownikom biurowym przysługuje ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego oraz pranie, czyszczenie i konserwację w/w odzieży i obuwia roboczego w kwocie 70 zł/m-c, wypłacany dwa razy do roku na koniec każdego półrocza. Regulamin został opracowany i podpisany przez specjalistę ds. BHP oraz kierownika jednostki. Czy takim
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do przychodu uzyskanego w związku z wypłatą pracownikom ekwiwalentu za używanie własnej odzieży jako odzieży roboczej oraz ekwiwalent za pranie odzieży roboczej.
Zwolnienie z opodatkowania wypłacanych pracownikom ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży roboczej.
Zastosowanie zwolnień przedmiotowych do świadczeń w postaci ekwiwalentu za mundur pilota i ekwiwalentu za pranie.
Wypłacane pracownikom, ekwiwalenty za pranie i używanie odzieży roboczej stanowić będą dla nich przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.
Obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony w oparciu o prewspółczynnik przy zakupie odzieży specjalistycznej.
Wypłacane pracownikom, ekwiwalenty za pranie i używanie odzieży roboczej stanowić będą dla nich przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.