Najważniejsze obowiązki informacyjne pracodawcy wobec pracowników i urzędów
Zmieni się katalog danych osobowych, jakich pracodawca będzie mógł wymagać od kandydata do pracy i pracownika. Nie będzie już można żądać od zatrudnianych imion rodziców, a takie dane, jak wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i przebieg dotychczasowego zatrudnienia, będą podawane przez kandydata do pracy tylko wtedy, gdy wymaga tego rodzaj lub stanowisko pracy, o które się on ubiega.
Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest zobowiązany do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. W wyniku nowelizacji przepisów podmiotami, które będą musiały dokonywać wpłat na PFRON, począwszy od wpłat za styczeń 2019 r., będą również pracodawcy prowadzący zakłady
Nauczyciele kontraktowi powinni być zatrudniani na czas nieokreślony. Są jednak przypadki, kiedy dyrektor ma prawo zatrudnić takich nauczycieli na podstawie okresowych umów o pracę, np. w razie zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Racjonalne usprawnienia dla osób niepełnosprawnych powinny dotyczyć osób z długotrwałym ograniczeniem funkcji fizycznych, umysłowych lub psychicznych - ograniczeniem, które stanowi przeszkodę w uczestnictwie w życiu zawodowym.
Z dniem 1 stycznia 2011 r. - w związku z wejściem w życie ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 226, poz. 1475) - zmieniono sposób określania podmiotów mających prawo do wystawiania informacji o kwocie obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oznacza przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Od 1 września 2017 r. nastąpi reforma oświaty, która przewiduje m.in. likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej. W celu umożliwienia sprawnego rozlokowania kadry pedagogicznej w okresie wdrażania nowej struktury szkół ustawodawca wprowadził rozwiązania uelastyczniające realizację polityki kadrowej. W ich wyniku 1 września 2017 r. w stan nieczynny zostaną przeniesieni nauczyciele
Pracodawca może zatrudnić młodocianego w celu nauki zawodu. Musi jednak pamiętać, że są prace, których taki pracownik nie może wykonywać. Do jego obowiązków należy również zapewnienie młodocianym szczególnej ochrony zdrowia podczas pracy.
Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Stanowisko, na którym nauczyciel zostanie zatrudniony, musi być zgodne z posiadanymi przez niego kwalifikacjami. Stanowisko to musi być także odpowiednie do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego. W związku z reformą oświaty dodatkowe zatrudnienie na podstawie stosunku pracy przez nauczyciela
Od 1 stycznia 2017 r. w pełnym zakresie zaczął funkcjonować centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych. Oznacza to, że w tym roku każdy kandydat na nauczyciela musi być zweryfikowany, czy nie był karany sankcjami dyscyplinarnymi szczegółowo wskazanymi w Kartcie Nauczyciela. Dotychczas wystarczyło złożenie przez kandydata oświadczenia w tym zakresie.
Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Stanowisko, na którym nauczyciel zostanie zatrudniony, musi być zgodne z posiadanymi przez niego kwalifikacjami. Stanowisko to musi być także odpowiednie do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego.
Już od maja br. w szkołach będą mogli pracować asystenci nauczycieli. Będą oni zatrudniani na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a wymagania kwalifikacyjne, które muszą spełnić, wynikają z Karty Nauczyciela.
Ostatnio zmieniły się przepisy dotyczące posiadania numeru NIP. Czy obecnie możemy żądać od nowo zatrudnionego pracownika podania tego numeru?
Pracodawca zatrudniający pracowników w niepublicznym przedszkolu ma, poza ogólnymi wymogami dotyczącymi wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, pełną swobodę w kształtowaniu wysokości ich wynagrodzenia. Takich pracowników nie obowiązują bowiem przepisy Karty Nauczyciela dotyczące wynagrodzeń.
W urzędach państwowych i samorządowych zmieni się dotychczasowy system zatrudniania pracowników. Nowe warunki przyjmowania pracowników będą preferowały osoby niepełnosprawne. Zmiany te wprowadza ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Większość zarządców podmiotów prawnych sfery budżetowej bądź powiązanych z nią kapitałowo otrzymuje pensje
Decydując się na zatrudnianie pracowników, każdy, obok efektywnego kosztu pracy w postaci umówionego wynagrodzenia, musi ponieść wiele obciążeń natury publicznoprawnej. Do tych zobowiązań należą: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obciążenia te decydują o wzroście kosztu