Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-30

Zatrudnienie jako sposób zwiększenia zysków

Decydując się na zatrudnianie pracowników, każdy, obok efektywnego kosztu pracy w postaci umówionego wynagrodzenia, musi ponieść wiele obciążeń natury publicznoprawnej. Do tych zobowiązań należą: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obciążenia te decydują o wzroście kosztu pracy, co skutecznie wpływa na zmniejszenie oczekiwanego dochodu.

Danuta Kur
Stan prawny na 17 września 2003 r.
Poniższe propozycje przedstawiają możliwości poczynienia, w ramach przepisów prawa, oszczędności dotyczących stosunku pracy, tak aby zatrudnienie pracownika stało się bardziej opłacalne.
Zatrudnianie młodocianych pracowników uregulowane zostało przede wszystkim w kodeksie pracy. Dodatkowe regulacje prawne dotyczące tej kwestii można znaleźć w różnych dziedzinach prawa, począwszy od regulacji stricte prawno-pracowniczych, skończywszy na przepisach prawa podatkowego.
Samo zatrudnianie młodocianych pracowników stanowi pewien wyjątek od zasady, iż osoby małoletnie powinny przede wszystkim zajmować się nauką, a dopiero po jej zakończeniu, która zazwyczaj zbiega się z uzyskaniem pełnoletności, powinny rozpoczynać aktywność zawodową. Jednak dostrzegając pewną potrzebę natury faktycznej, ustawodawca wprowadził do systemu prawnego możliwość zatrudniania osób małoletnich. Jednocześnie - z uwagi na szczególnie odpowiedzialny charakter takiego zatrudnienia - wprowadzono wiele rozwiązań rekompensujących zwiększony wysiłek i odpowiedzialność pracodawcy. Rozwiązania te pozwalają też zmniejszyć koszt pracy.
Duże znaczenie mają tu rozwiązania dotyczące sposobu wynagradzania małoletniego pracownika, zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. nr 60, poz. 278 i Dz.U. z 2002 r. nr 197, poz. 1663). Równie istotne są uregulowania dotyczące wspierania tego rodzaju zatrudnienia przez organy do tego powołane, zawarte w ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr  58, poz. 514 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 142, poz. 1380) i rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym przez pracodawców na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń (Dz.U. nr 100, poz. 931). W przypadku niektórych podmiotów przewidziane są także ulgi podatkowe związane z zatrudnieniem młodocianych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00