Artykuł
Jak prawidłowo zatrudniać nauczycieli po wejściu w życie reformy oświaty
Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Stanowisko, na którym nauczyciel zostanie zatrudniony, musi być zgodne z posiadanymi przez niego kwalifikacjami. Stanowisko to musi być także odpowiednie do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego. W związku z reformą oświaty dodatkowe zatrudnienie na podstawie stosunku pracy przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć - w innym przedszkolu, innej szkole lub ich zespole - będzie wymagało pisemnej zgody dyrektora placówki, w której jest zatrudniony nauczyciel. Regulacja ta obowiązuje od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r.
Zasady zatrudniania nauczycieli w przedszkolach, szkołach i innych placówkach określają głównie przepisy ustawy - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), a także ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.).
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem
Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Bez względu na stopień awansu zawodowego oraz podstawę zatrudnienia, nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem następuje po spełnieniu przez niego określonych warunków (patrz: tabela). Są one szczegółowo określone w Karcie Nauczyciela. Ich niespełnienie przez kandydata uniemożliwia jego zatrudnienie w szkole.
Wymogi wobec kandydatów na nauczyciela
Wymóg | Wyszczególnienie | Podstawa prawna |
1 | 2 | 3 |
Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystanie z praw publicznych | Zdolność do czynności prawnych to inaczej zdolność do przyjmowania i składania oświadczeń woli mających na celu wywołanie powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. Jest to zatem zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej (nabywania praw i zaciągania zobowiązań). Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletności (art. 11 Kodeksu cywilnego). Utrata praw publicznych jest jednym ze środków karnych orzekanych przez sądy wobec sprawców przestępstw. |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right