Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.231.2024.3.AM
Opodatkowanie kwot otrzymanych w wyniku zawarcia ugody.
Opodatkowanie kwot otrzymanych w wyniku zawarcia ugody.
Opodatkowanie podatkiem VAT należności z tytułu bezumownego korzystania z przedmiotu najmu, anulowanie faktur, skorygowanie faktur oraz deklaracji podatkowych, zwrot podatku, wystawienie not księgowych.
Stwierdzenie, czy czynności obciążania byłych najemców/dzierżawców opłatą za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlegają opodatkowaniu VAT.
Opodatkowanie otrzymanej na podstawie wyroku sądowego kwoty stanowiącej zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz ustawowych odsetek za zwłokę.
Opodatkowanie bezumownego korzystania z nieruchomości.
Zobowiązanie podatkowe z tytułu świadczenia obejmującego bezumowne korzystanie z nieruchomości przez A. w okresie od dnia skutecznego rozwiązania przez Państwa stosunku najmu, tj. od 1 lutego 2011 r. do momentu wystąpienia przez Państwa do sądu z pozwem o wydanie nieruchomości, tj. do 17 lipca 2012 r., na mocy art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej uległo przedawnieniu.
Bezumowne korzystanie z nieruchomości bez tytułu prawnego i bez zgody Państwa (wyraźnej lub dorozumianej), nie stanowi usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a zapłata z tego tytułu odszkodowania nie stanowi należności za jej wykonanie.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
w zakresie momentu uzyskania przychodu z tytułu najmu lokali.
Brak opodatkowania jednorazowego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości w sytuacji opisanej w przypadku nr 1-6.
Podatek od towarów i usług w zakresie nieuznania kwot należnych Spółce za wynagrodzenie za czynności podlegające opodatkowaniu VAT oraz udokumentowania ww. czynności notą księgową.
opodatkowania podatkiem VAT odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości zabudowanej
Opodatkowania podatkiem VAT opłat z tytułu bezumownego korzystania z lokalu mieszkalnego oraz możliwości korzystania w odniesieniu do tych opłat, opłat za korzystanie z pomieszczeń gospodarczych oraz opłat za media ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.
Podatek od towarów i usług w zakresie: opodatkowania opłat znajdujących się w grupie I i III; zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla opłat znajdujących się w grupie II; obowiązku dokonania korekty podatku VAT za okres od 1 stycznia 2017 r.; obowiązku dokonania korekty podatku VAT w odniesieniu do opłaty abonamentowej za wodomierz główny i opłaty za najem pojemnika na śmieci.
Podatek od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu bezumownego korzystania z nieruchomości, powstania obowiązku podatkowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości oraz obowiązku wystawienia faktury.
Otrzymane wynagrodzenie z tytułu korzystania z nieruchomości w przeszłości stanowi dla Wnioskodawcy przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do przychodu tego nie ma zastosowania wskazane przez Wnioskodawcę zwolnienie z opodatkowania określone w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak również zwolnienie
Opodatkowanie bezumownego korzystania z budynku i określenie podstawy opodatkowania tego świadczenia.
w zakresie nie uznania kwot wpłacanych za okres od dnia, w którym zgodnie z wypowiedzeniem przez Wnioskodawcę umowy najmu, korzystający powinien opróżnić Budynek, jako wynagrodzenie za usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu
Skutki podatkowe związane z otrzymaniem odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu przez podmiot trzeci.
Stwierdzenie, czy czynności obciążania byłych najemców/dzierżawców opłatą za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlegają opodatkowaniu VAT.
Opłata, którą Wnioskodawca obciąża (i będzie obciążał co miesiąc aż do wydania nieruchomości lub przeprowadzenia egzekucji) byłego dzierżawcę jest opłatą za świadczenie przez Wnioskodawcę usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlegają opodatkowaniu.