Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.525.2019.1.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.525.2019.1.IK
bezumowne korzystanie z nieruchomości
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2019 r. (data wpływu 19 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT bezumownego korzystania z nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2019 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT bezumownego korzystania z nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:
W dniu 3 czerwca 2019 r. podczas oględzin przeprowadzonych przez pracowników Wydziału Gospodarki Nieruchomościami stwierdzono bezumowne zajmowanie części nieruchomości gruntowej należącej do Gminy. Zgodnie z oświadczeniem pracowników dokonujących czynności na w/w terenie, zajęcie gruntu stanowiącego własność Gminy związane było z robotami ziemnymi mającymi na celu usunięcie studni wodociągowej, zleconymi przez Wodociągi () sp. z o. o. Prace rozpoczęły się i zostały zakończone tego samego dnia. Zgodnie z obowiązującą w Gminie procedurą udostępniania nieruchomości stanowiących własność Gminy lub oddanych w użytkowanie wieczyste Gminie na potrzeby infrastruktury technicznego uzbrojenia terenu (wprowadzoną zarządzeniem Burmistrza Miasta z dnia 30 stycznia 2017 r.), inwestor zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem o zawarcie odpłatnej umowy 14 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych (§ 5 ust. 1 procedury). W związku z niedochowaniem w/w reżimu, zgodnie z § 5 ust. 4 w/w procedury, który brzmi: Wystąpienie z wnioskiem o zawarcie odpłatnej umowy na czas trwania prac budowlanych po terminie określonym w ust. 1, skutkować będzie odmową zawarcia umowy i naliczeniem opłaty za bezumowne korzystanie z gminnej nieruchomości, według stawek określonych w § 8 Procedury, została naliczona opłata za bezumowne korzystanie z gminnej nieruchomości. Zgodnie z § 8 przedmiotowej procedury w przypadku bezumownego korzystania z gminnej nieruchomości naliczana jest opłata w formie odszkodowania w wysokości 300 % opłaty. Reasumując: Gmina okresowo udostępnia tereny stanowiące jej własność pod inwestycje infrastruktury technicznej. Zgodnie z procedurą wewnętrzną Gminy jeśli nie dochodzi do zawarcia umowy na zajęcie terenu, a inwestor zajmuje teren na czas inwestycji, wówczas za korzystanie z gruntu bez zawartej umowy na czasowe zajęcie terenu nalicza się opłatę w formie odszkodowania w kwocie podwyższonej o wartość VAT. Taki sposób postępowania ma miejsce wtedy, gdy okoliczności wskazują na domniemaną zgodę na korzystanie z gruntów gminnych i odszkodowanie traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W wyżej opisanym przypadku nie może być mowy o braku wiedzy o bezumownym korzystaniu z rzeczy ponieważ zgodnie z dokumentacją znajdującą się w gminie obecność infrastruktury technicznej w postaci studzienki jest odnotowana na mapach geodezyjnych terenu od dnia 31.07.2000 r. Okoliczności te wskazują na dorozumianą, milczącą zgodę właściciela nieruchomości na korzystanie z nieruchomości. Celem obu stron jest uregulowanie zaistniałej sytuacji poprzez wniesienie przez korzystającego dobrowolnie opłaty podwyższonej do 300 % opłaty podstawowej bez konieczności występowania przez właściciela na drogę sądową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right