Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.349.2024.1.JSU
Sposób dokumentowania wykonanej usługi.
Sposób dokumentowania wykonanej usługi.
O miejscu opodatkowania usług związanych z nieruchomościami decyduje miejsce położenia nieruchomości. Jest to zasada, od której przewidziano pewne wyjątki. Większość z nich wynika z samych przepisów, choć są i takie, które zostały wypracowane przez orzecznictwo czy interpretacje organów podatkowych. Stąd liczne wątpliwości podatników, którzy na co dzień mają problem z właściwym określeniem miejsca
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości w zamian za odszkodowanie.
Dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do transakcji sprzedaży udziału w lokalach oraz obowiązku udokumentowania transakcji fakturą VAT i uwzględnienie w rejestrze VAT i JPK.
Obowiązek rozliczenia przychodów z tytułu wynajmu mieszkania w pliku JPK.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z nabyciem lokalu użytkowego i z tytułu poniesionych kosztów notarialnych oraz wykazania ww. faktur w dokumencie elektronicznym JPK.
Moment uwzględnienia skonta w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z udzielonym skontem.
Gdy od ustalonego w umowie lub na fakturze terminu płatności minie 150 dni, a nabywca nie opłaci faktury, sprzedawca może skorygować VAT, czyli skorzystać z ulgi na złe długi. Kupujący ma natomiast obowiązek skorygować odliczony VAT z nieopłaconej faktury. Korektę tę należy wykazać zarówno w deklaracji, jak i w JPK_VAT. W ewidencji należy wprowadzić poszczególne faktury z danymi kontrahenta i kwotami
Zwrot towarów i zaliczek to jedna z przyczyn korekty sprzedaży, której sposób udokumentowania i moment rozliczenia zależą od specyfiki sprzedaży. Zasady tej korekty zależą m.in. od tego, czy zwrot dotyczy sprzedaży dokonanej na rzecz osób prywatnych czy przedsiębiorców, a także od tego, czy nastąpił on w ramach sprzedaży krajowej czy sprzedaży zagranicznej.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że faktura jest dokumentem o dużym znaczeniu - zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy towarów czy usług. Faktura powinna zatem zawierać wszystkie wymagane przepisami elementy. Nierzadko dochodzi jednak do błędów, pomyłek, przy czym nieprawidłowości mogą mieć różną skalę. Wystawca faktury może również popełnić błędy, które nie wpływają na rozliczenie VAT. Są to tzw.