Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.163.2024.1.IG
Opodatkowanie sprzedaży ekspektatywy odrębnej własności lokalu.
Opodatkowanie sprzedaży ekspektatywy odrębnej własności lokalu.
Uznanie za dostawę towarów przeniesienia praw do lokalu w ramach ekspektatywy.
Planowana sprzedaż lokalu mieszkalnego nastąpi przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu mieszkalnego i ujawnieniem prawa własności do lokalu w księdze wieczystej. Otrzymane środki pieniężne z tytułu planowanej sprzedaży prawa (ekspektatywy), będą stanowić przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego - ekspektatywa.
Określenie kosztów uzyskania przychodu.
Skutki podatkowe zbycia lokalu mieszkalnego.
Przeznaczenie środków ze sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego na budowę domu na działce będącej współwłasnością Wnioskodawczyni
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu otrzymanego w spadku.
Czy w przypadku natychmiastowej sprzedaży nieruchomości za pomocą ekspektatywy (powołując się na wpis roszczenia) Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w przeciągu mniejszym niż dwa lata wykorzysta całość środków ze sprzedaży tego mieszkania na zakup innego lokalu na własne cele mieszkaniowe?
Czy w związku z taką formą nabycia oraz wniesieniem wymaganego wkładu budowlanego, a także upływem ponad 5 lat od wystąpienia tych zdarzeń, przychody uzyskane ze sprzedaży lokalu powstałego w wyniku realizacji roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu ustanowionej ekspektatywy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki Komandytowej, środków pieniężnych w wyniku likwidacji, bądź też rozwiązania Spółki Komandytowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki Komandytowej, należności z
Sprzedaż wymienionej ekspektatywy odrębnej własności lokalu użytkowego oraz ekspektatywy udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego, nabytych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a strony transakcji będą uprawnione do wyboru jej opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 10 tej ustawy.
sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego w 2009 r. Ustalenie momentu nabycia lokalu mieszkalnego
Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia praw do spadku.
Czy zapłacone przez spadkodawcę czynsze leasingowe i ekspektatywa nabycia przedmiotu leasingu poprzez zapłatę tzw. wartości wykupu, wchodzą w majątek spadkowy i czy w związku z tym należy je uwzględnić składając formularz SD-Z2 w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego wynikającego z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Czy wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na nabycie ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego spełnia wymogi uzyskania zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, jako służące zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych?
Czy transakcja sprzedaży ekspektatywy ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%/
Czy w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego można uwzględnić wydatki na remont lokalu mieszkalnego, którego planowany termin oddania do użytkowania przewidywany jest w III/IV kwartale 2006 r.?