Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.383.2020.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.383.2020.1.AW

Czy w przypadku natychmiastowej sprzedaży nieruchomości za pomocą ekspektatywy (powołując się na wpis roszczenia) Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w przeciągu mniejszym niż dwa lata wykorzysta całość środków ze sprzedaży tego mieszkania na zakup innego lokalu na własne cele mieszkaniowe?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze zbycia ekspektatywy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 29 sierpnia 2018 r. Wnioskodawczyni zakupiła aktem notarialnym mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie zostało zakupione w całości gotówką. Dnia 14 lutego 2020 r. nastąpiło przekazanie własności tego mieszkania na Wnioskodawczynię. Przekazanie własności nastąpiło aktem notarialnym - Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu, przeniesienia własności i umowa sprzedaży. Wnioskodawczyni chciałaby sprzedać mieszkanie jak najszybciej. Sąd Rejonowy w ... dział Ksiąg Wieczystych nie zdążył jednak do tej pory (tj. 19 kwietnia 2020 r.) nadać nowego nr księgi wieczystej mieszkania, co do którego własność została przekazana Wnioskodawczyni. Wniosek o założenie księgi wieczystej został złożony niezwłocznie po podpisaniu aktu notarialnego przekazania własności. W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której lokal będzie wydzielony, widnieje już wpis o roszczeniu wyodrębnienia lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00