Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.664.2024.3.MT
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego/budynku mieszkalnego.
Zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - cel mieszkaniowy.
W zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
Skutki podatkowe zniesienia współwłasności działek oraz odkupienia działek przez gminę pod drogę publiczną.
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia na cele mieszkaniowe w przypadku wydatkowania środków z odpłatnego zbycia na budowę domu całorocznego na działce rekreacyjnej.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Podleganie opodatkowaniu zniesienia współwłasności nieruchomości.
Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych w ramach WPI oraz braku opodatkowania podatkiem VAT zniesienia współwłasności Nieruchomości.
Bez względu na to, czy zawarta przez Państwa umowa istotnie jest umową o podział majątku wspólnego, czy też wypełnia przesłanki którejś z umów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w sytuacji, kiedy umowa ta nie przewiduje spłat i dopłat, nie podlega przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia w ramach celów mieszkaniowych w przypadku odkupienia udziałów w nieruchomości należących do syna.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Zbycia nieruchomości otrzymanej w spadku i możliwości skorzystania ze zwolnienia art. 21 ust. 1 pkt 131
Ustalenie podstawy opodatkowania przy umowie o nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem, którego koszt przebudowy poniosła wyłącznie wnioskodawczyni.
Podatek od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy kwota pieniężna otrzymana tytułem zasądzonych pożytków z rzeczy wspólnej podlega opodatkowaniu VAT.
Jako że – jak Pani wskazała – kwota odpowiadająca 1/2 wartości hipoteki jest wyższa od wartości nabywanego przez Panią w drodze darowizny udziału w wysokości 1/2 w nieruchomości, to obciążenie z tytułu hipoteki możliwe do odliczenia od podstawy opodatkowania przekroczy wartość udziału, a zatem nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Zwolnienie przedmiotowe - cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w związku z przeznaczeniem przychodu ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości (cele mieszkaniowe).
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności zniesienia współwłasności nieruchomości oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości.
Skutki podatkowe nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości.
Dokonanie opisanego we wniosku nieodpłatnego zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ w wyniku zniesienia współwłasności czysta wartość nabytego przez Państwa udziału nie przekroczy wartości udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem Państwu przysługiwał.
W zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.