Czy można cofnąć zezwolenie na pracę cudzoziemca na skutek przestoju spowodowanego pandemią
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę
Pracodawca, który ponownie chce nawiązać stosunek pracy z osobą uprawnioną do emerytury, powinien pamiętać, że może to zrobić najwcześniej od dnia przyznania świadczenia tej osobie. Jeżeli stosunek pracy zostałby nawiązany wcześniej, to, co do zasady, prawo emeryta do świadczenia zostanie zawieszone - szczegóły poniżej.
Niedawno - w związku z fałszywymi alarmami bombowymi - miała miejsce ewakuacja naszego urzędu. Takie zdarzenia występowały już wcześniej. Zastanawiam się, w jaki sposób przymusowa ewakuacja pracowników urzędu wpływa na ich czas pracy. Czy niewykonywanie pracy przez pracowników w tym okresie powinniśmy zaliczać do czasu pracy i czy przysługuje za nie wynagrodzenie - pyta Czytelniczka z Warszawy.
Zmiana harmonogramu czasu pracy może nastąpić tylko wyjątkowo, jednak za przesłankę jego zmiany nie można uznać awarii czy braku zamówień.
Zachorował zatrudniony przez nas pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli w niektórych miesiącach pracownik otrzymał wynagrodzenie przestojowe?
W mojej firmie miał miejsce niegroźny pożar. Został szybko ugaszony, ale później przez pewien czas nie mogliśmy uruchomić maszyn, gdyż trzeba było sprawdzić aparaturę. Przestój z tego powodu trwał cały dzień. Okazało się, że pożar został wywołany przez jednego z pracowników (nieumyślnie). Czy w związku z tym czas poświęcony na gaszenie pożaru oraz na rozruch sprzętu powinien zostać tej osobie odliczony
W określonych sytuacjach możliwe jest zmniejszenie norm czasu pracy. Sytuacje te są wyraźnie określone w przepisach.
W art. 1294 Kodeksu pracy został uregulowany szczególny rozkład czasu pracy, jakim jest równoważny czas pracy. Właściwie każdy pracodawca może wprowadzić równoważny czas pracy, gdyż warunkiem jego stosowania jest „rodzaj pracy lub jej organizacja”.
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia stanowią zapłatę za konkretnie wykonaną pracę w danym okresie. Często są pewnymi dodatkowymi składnikami wynagrodzenia o charakterze świadczenia. Mogą wynikać z różnych źródeł i mieć inne przeznaczenie. Niekiedy od pracownika wymaga się spełnienia różnych przesłanek w celu nabycia uprawnień do konkretnego składnika.