Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. KDIB2-3.4014.409.2024.2.ASZ
Skutki podatkowe zawierania umów przeniesienia ryzyka z wierzytelności.
Skutki podatkowe zawierania umów przeniesienia ryzyka z wierzytelności.
Czynności sprzedaży wierzytelności w ramach sekurytyzacji będą wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro zwrotne przeniesienie wierzytelności nie będzie dokonane na podstawie odrębnej umowy, w szczególności wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to zwrotne przeniesienie wierzytelności nie będzie opodatkowane
W zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności.
Uznanie odpłatnych przelewów Wierzytelności dokonywanych przez Spółkę do Banku w ramach Usługi świadczonej przez Bank na rzecz Spółki za element usługi w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT podlegającej zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, rozpoznanie nabycia Usługi jako importu usług dla celów podatku VAT i uznanie Spółki za podatnika z tego tytułu.
Skutki podatkowe zawarcia umowy przelewu wierzytelności.
Podatek od towarów i usług, który dotyczy nieuznania zawarcia umowy przelewu wierzytelności w łącznej wysokości i wierzytelności warunkowych za usługę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Moment powstania obowiązku podatkowego przy przelewie wierzytelności oraz czy zmiana wierzytelności ze spornej na bezsporną wpływa na podstawę opodatkowania i konieczność dopłaty podatku.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji.
Jeżeli w istocie podstawą nabycia wierzytelności mają być wyłącznie umowy przeniesienia ryzyka z wierzytelności, które zamierzają Państwo zawierać i umowy te będą zawierane na zasadach i w trybie określonym w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, a przelewy wierzytelności nie przybiorą postaci którejkolwiek z czynności wymienionych w art. 1 ust.
1. Czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, działalność Fundacji Rodzinnej polegająca na obrocie - bezpośrednio lub na podstawie zawartej z bankiem umowy o zarządzanie aktywami - Inwestycjami, prawami w spółkach kapitałowych (udziały, akcje), spółkach osobowych (ogół praw i obowiązków), funduszach inwestycyjnych (certyfikaty inwestycyjne) i prawami w innych podmiotach o podobnym charakterze
Zwolnienie od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT otrzymywanych przez Wnioskodawcę Opłat w związku z udzielonym Klientom wydłużonym terminem płatności za Wierzytelności, obowiązek zastosowania MPP w odniesieniu do zapłaty dokonywanej na rzecz Kontrahenta z tytułu nabycia Wierzytelności, uznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT w odniesieniu do transakcji nabycia Wierzytelności
O ile istotnie omawiane czynności sprzedaży wierzytelności (w ramach opisanego we wniosku Odkupu wierzytelności) będą objęte regulacjami ustawy o podatku od towarów podatkiem od towarów i usług (jako opodatkowane tym podatkiem bądź z niego zwolnione), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy Sekurytyzacja - w ramach której, w szczególności, następuje nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę od Inicjatora - stanowi na gruncie ustawy o VAT kompleksową usługę świadczoną przez Wnioskodawcę na rzecz Inicjatora, korzystającą ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT?
Skoro nabycie wierzytelności wymagalnych, wierzytelności niewymagalnych oraz wierzytelności dochodzonych na drodze sądowej jako „wierzytelności trudnych” nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to umowa sprzedaży dotycząca ww. wierzytelności będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności
Czynności przeniesienia wierzytelności w ramach programu sekurytyzacji będą wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy należności uzyskane od Leasingobiorców oraz Pożyczkobiorców i przekazywane przez Spółkę do SPV w ramach usługi administrowania Wierzytelnościami nie będą stanowiły płatności, o których mowa w art 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 updop, a w konsekwencji, czy należności te nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Opisana we wniosku usługa sekurytyzacji – i tym samym dokonywane w jej ramach na podstawie umowy sprzedaży nabycie wierzytelności – będzie podlegała uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług; czynności sprzedaży będą wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowanie czynności przeniesienia wierzytelności na rzecz Zbywcy jako formy uregulowania ceny za Nieruchomość.
Czy nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę od Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Skutki podatkowe uczestnictwa w transakcji sekurytyzacji.
Z interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że opisane czynności świadczone pomiędzy Stronami (usługa nabycia wierzytelności) na podstawie umowy w sprawie sprzedaży wierzytelności, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Opodatkowanie świadczeń wykonywanych przez oddział w Polsce na rzecz Centrali lub innego oddziału, w tym będących uczestnikiem podatkowych grup VAT w kraju swojej siedziby.
Skutki podatkowe przelewu wierzytelności w ramach umowy sekurytyzacji, jeżeli czynność ta nie przybierze postaci którejkolwiek z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.