Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.177.2022.4.MM

Czy nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę od Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest:

-nieprawidłowe w części dotyczącej nieobjęcia sprzedaży wierzytelności zakresem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy,

-prawidłowe w częścidotyczącej zastosowania wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności. Uzupełnili go Państwo pismem z 12 września 2022 r. (wpływ 12 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X GmbH (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Nabywca”) jest podmiotem z siedzibą w Niemczech i podatnikiem zarejestrowanym dla celów niemieckiego VAT w Niemczech. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa wierzytelności handlowe.

Wnioskodawca planuje nabywanie wierzytelności od Y Sp. z o.o. z siedzibą w N. (dalej jako: „Spółka”). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej jako: „SSE”). Zajmuje się m.in. produkcją i dystrybucją … . Spółka należy do międzynarodowej grupy (dalej jako: „Grupa”), która składa się … zakładów produkcyjnych oraz … zakładów produkcyjnych z centrum badawczo-rozwojowym.

Spółka posiada wierzytelności handlowe pochodzące ze sprzedaży swoich produktów (dalej jako: „Wierzytelności”). Aby uzyskać wcześniejsze finansowanie i poprawić płynność finansową oraz usprawnić proces otrzymywania środków pieniężnych, Spółka zamierza zawrzeć umowę faktoringową (dalej jako: „Umowa”) z Wnioskodawcą, na podstawie której skupowane będą Wierzytelności (dalej jako: „Transakcja”). Sprzedaży będą podlegały wszystkie Wierzytelności, z wyjątkiem Wierzytelności podlegających pod SSE. Umowa będzie podlegała prawu polskiemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00