Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.595.2021.1.AGM
Opodatkowanie świadczeń wykonywanych przez oddział w Polsce na rzecz Centrali lub innego oddziału, w tym będących uczestnikiem podatkowych grup VAT w kraju swojej siedziby.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest :
‒nieprawidłowe w zakresie braku opodatkowania świadczeń wykonywanych przez (…) Oddział w Polsce na rzecz Centrali lub innego oddziału, w tym będących uczestnikiem podatkowych grup VAT w kraju swojej siedziby,
‒prawidłowe w zakresie braku opodatkowania czynności transferu portfela kredytów trudnych,
‒prawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT z tytułu importu usług transferu portfeli kredytowych.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych między oddziałem w Polsce a Centralą będącą członkiem grupy VAT w Szwecji oraz między oddziałem a innymi oddziałami Centrali, w tym będących uczestnikiem podatkowych grup VAT w kraju swojej siedziby, braku opodatkowania czynności transferu portfela kredytów trudnych oraz zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT z tytułu importu usług transferu portfeli kredytowych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (…) z siedzibą w Szwecji [dalej: „Centrala” lub „Bank”] jest spółką dominującą w Grupie (…). W Polsce prowadzi swoją działalność w ramach (…) Oddział w Polsce. [dalej: „Wnioskodawca” lub „Oddział”].
W II półroczu 2019 Bank poinformował na swojej stronie internetowej, iż zamierza podjąć decyzję o zakończeniu działalności w Polsce oraz o likwidacji Oddziału. Z tej przyczyny bieżąca działalność Oddziału uległa istotnemu ograniczeniu, koncentrując się głównie na obsłudze portfela kredytów hipotecznych w złotych, jak i indeksowanych oraz denominowanych do walut obcych [dalej: „kredyty z klauzulą walutową”].