Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.564.2024.2.AA
Wybór formy opodatkowania.
Skutki podatkowe w podatku VAT zbycia działek niezabudowanych.
Przychodem z najmu mieszkań będzie wyłącznie kwota czynszu najmu, bez uwzględniania pozostałych opłat i kosztów mediów.
Opodatkowanie ryczałtem przychodów z najmu - media
Prawidłowość dokumentowania dodatkowych kosztów ponoszonych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej związanych z najmem lokalu użytkowego, które będą przenoszone przez właściciela lokalu na najemcę.
Podstawa opodatkowania przychodów z najmu prywatnego.
Zwolnienie na mocy § 3 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia czynności polegających na dostawie mediów tj. energii cieplnej, energii elektrycznej, gazu, wody i ścieków do lokali mieszkalnych i zwolnienie na mocy § 3 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia czynności polegającej na wywozie śmieci.
Przychody z najmu prywatnego - media
WIS USŁUGA – czasowe zakwaterowanie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w udostępnionych Lokalach wraz z dostawą mediów bez możliwości korzystania z miejsca parkingowego.
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu.
WIS USŁUGA - zakwaterowanie osób przebywających czasowo w Lokalach w związku z wykonywaną pracą bądź studiami, a także w celach biznesowych, szkoleniowych, edukacyjnych, turystycznych lub innych wraz z dostawą mediów.
Możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na najem mieszkania.
Czy refakturowanie na Najemców Lokali kosztów zużytych mediów stanowi działalność gospodarczą oraz czynności podlegające opodatkowaniu VAT niekorzystające ze zwolnienia z tego podatku. Czy przysługuje prawo do odliczenia pełnych kwot VAT naliczonego, wykazanego na fakturach zakupowych, dokumentujących zużycie mediów, które to wydatki są następnie refakturowane na Najemców Lokali.
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy dla najmu lokali mieszkalnych, oraz uznania mediów za świadczenia odrębne od usługi najmu i opodatkowania ich właściwą dla każdego typu świadczenia stawką podatku VAT.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem i refakturowaniem Mediów, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem i refakturowaniem Mediów.
Uznanie, że przychód uzyskiwany przez Wspólnotę za czynności wykonywane w ramach zarządu nieruchomością wspólną oraz przychód uzyskiwany przez Wspólnotę od właścicieli lokali mieszkalnych z tytułu pokrycia kosztów związanych z indywidualnymi potrzebami właścicieli lokali mieszkalnych i ze zużyciem przez nich mediów nie podlega uwzględnieniu w sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT,
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem i refakturowaniem Mediów, na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ustalenie podstawy opodatkowania przychodów z najmu.
W zakresie ustalenia: 1. czy zapłacony przez X podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia nieruchomości w sposób wskazany w stanie faktycznym (jeżeli czynności te są opodatkowane tym podatkiem) stanowi dla X koszt uzyskania przychodu i jako koszt bezpośredni jest potrącalny zgodnie z art. 15 ust. 4 UPDOP, tj. w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną odpowiadające mu przychody, 2
Ustalenie czy Opłaty eksploatacyjne nr 1 (Internet i energia elektryczna) stanowią jedną usługę opodatkowaną stawką VAT właściwą dla najmu, oraz czy Opłaty eksploatacyjne nr 2 w zakresie w jakim nie będą uzależnione od zużycia przez Najemcę stanowią jedną usługę opodatkowaną stawką VAT właściwą dla najmu, zaś w pozostałym zakresie tj. w części uzależnionej od zużycia przez Najemcę jako odrębne od usługi
WIS USŁUGA – wynajem pokoi podmiotowi gospodarczemu, który umieszcza tam swoich pracowników wraz z dostawą mediów (woda, gaz, energia elektryczna, c.o.).