Niewybredne uwagi wobec kolegów mogą się skończyć naganą lub upomnieniem
Kiedy przedawniają się koszty upomnienia w przypadku gdy postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte i niezakończone przed dniem 20 lutego 2021r.? Urząd skarbowy umorzył postępowanie egzekucyjne w dniu 29 marca 2022 r.
W ramach odpowiedzialności porządkowej pracownik może być ukarany karą porządkową. Jest to możliwe w razie naruszenia organizacji i porządku pracy, przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych. Prawo stosowania kar przysługuje pracodawcy. To on decyduje, na podstawie stopnia i rodzaju naruszenia obowiązków pracowniczych, jaką karę zastosować w konkretnym przypadku. Pracodawca może też upoważnić inną
Pracodawca ma prawo nałożyć na pracownika karę porządkową. Może to być kara upomnienia, nagany lub kara pieniężna. O zastosowanej karze pracodawca powinien zawiadomić pracownika na piśmie. W zawiadomieniu trzeba wskazać rodzaj naruszenia, datę dopuszczenia się naruszenia przez pracownika oraz poinformować go o prawie złożenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.
Kara upomnienia należy do najłagodniejszej kary z katalogu kar porządkowych jakie może zastosować pracodawca wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Do regulaminu pracy chcemy wpisać postanowienie, że zanim pracodawca wymierzy pracownikowi karę porządkową, będzie mógł dać mu pisemne ostrzeżenie. Trzy kolejne ostrzeżenia będą skutkowały tym, że za jakiekolwiek kolejne uchybienie pracownika w pracy będzie stosowane upomnienie, nagana lub wypowiedzenie umowy o pracę. Ostrzeżenia zostaną usunięte z akt pracownika po roku nienagannej pracy. Uważamy,
Czy w przypadku awizowanego upomnienia traktuje się je jako odebrane i należy pobrać koszty upomnienia?
Podatnik złożył podanie o umorzenie zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz kosztów upomnień. Czy wierzyciel wydaje decyzję o umorzeniu kosztów upomnień?
Czy w przypadku braku zapłaty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upomnienie wysyła się tylko do osoby składającej deklarację, czy musimy/możemy wysłać również do współwłaścicieli?
W naszej gminie mamy osobę, która nie uregulowała należności za odpady komunalne, wymeldowała i wyprowadziła się. Dotarłam do adresu tymczasowego. Czy powinnam wysłać upomnienie do uregulowania należności? Czy może wystarczy wysłać informację zwykłym pismem?
Czy w przypadku upomnienia za grzywnę nałożoną w drodze mandatu - oprócz naliczania odsetek podatkowych - uwzględniamy również koszty upomnienia?
W jednej z miejscowości mamy 13 ha lasu, którego współwłaścicielami jest ponad 50 osób oraz Skarb Państwa. Część z tych osób nie żyje. Są to części np. 1/152. Na koncie jest zaległość. Część właścicieli lub spadkobierców płaci. Czy w takiej sytuacji mamy wystawić upomnienia, a następnie tytuły wykonawcze tylko na niepłacących współwłaścicieli. Jeśli tak, to na jaką kwotę, czy na całą zaległość, czy
Podatnik ma 3 zaległości: jedną ma sam, drugą z małżonką, a trzecią z osobami obcymi. Jeśli zaległość figuruje na wszystkich trzech pozycjach, czy upomnienia powinny być wystawione na każdą pozycję osobno? Czy koszty upomnienia powinny być naliczone tylko raz? Czy trzeba wysyłać każde upomnienie osobno? Czy można wysłać te 3 upomnienia w jednej kopercie, wpisując na zwrotce wszystkie 3 numery upomnień
Nasza pracownica wniosła sprzeciw od kary upomnienia. Kadrowa skierowała pismo do związku zawodowego z pytaniem, czy reprezentuje on pracownicę, i poprosiła o odpowiedź w ciągu 3 dni. W tym czasie kadrowa zachorowała i dopiero po 16 dniach od wniesienia sprzeciwu przekazała pracownicy pismo o odrzuceniu sprzeciwu przez pracodawcę. Związek nie udzielił żadnej odpowiedzi. Czy z powodu choroby kadrowej
Od 1 lutego 2014 r. Poczta Polska podwyższyła opłatę za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Obecnie opłata ta wynosi 2,90 zł (poprzednio 2,20 zł). Ta drobna zmiana ma wpływ na sytuację prawną podatników, płatników składek i przedsiębiorców. Opłata ta stanowi bowiem podstawę do wyliczenia kwoty odsetek za zwłokę, których podatnik i płatnik składek nie muszą naliczać i odprowadzać do urzędu
Przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego ZUS ma obowiązek doręczyć płatnikowi składek prawidłowe upomnienie. Niespełnienie tego warunku skutkuje umorzeniem postępowania egzekucyjnego.
Ukaraliśmy pracownika karą nagany za nietrzeźwość w pracy. Pracownik złożył sprzeciw od tej kary, argumentując swój stan nietrzeźwości koniecznością wypicia lampki wina na obiedzie z kontrahentem. Związek zawodowy stanął w obronie pracownika. Czy w takiej sytuacji zamiast nagany możemy dać pracownikowi upomnienie?
Czy pracownik może dopuścić się czynów nieuczciwej konkurencji? Jakie działanie pracownika może być traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji?