Brak zysku a działalność gospodarcza w kontekście podatku od nieruchomości
Podatnik zakupił halę namiotową, która nie jest trwale związana z gruntem za 60 000 zł. Hala ta służy do parkowania m.in. dźwigów i innych maszyn wykorzystywanych w działalności. Hala została jednorazowo amortyzowana. Z uwagi na ciężar maszyn wjeżdżających pod halę konieczne jest wykonanie odpowiedniego podłoża. Podatnik postanowił utwardzić grunt i zbudować wylewkę betonową. Koszty zakupionych materiałów
Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku urzędnika ds. podatkowych. Otrzymałam pismo ze starostwa powiatowego o inwentaryzacji powykonawczej budynku mieszkalnego i o zmianie klasyfikacji gruntu z klasy IV a na klasę B z dnia 14 kwietnia 2023 r. Petent złożył informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w kwietniu i wpisał powierzchnię użytkową nowego budynku oraz powierzchnię gruntu. Zmianę
W przypadku otrzymania darowizny w postaci gruntu z nakładami podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie stanowiła wartość całej darowizny pomniejszona o kwoty poczynionych przez wydzierżawiającego wcześniej nakładów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Od 1 stycznia 2022 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmujące dotąd tylko grunty zajęte pod budynki i budowle znajdujące się na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego rozszerzone zostanie na pozostałe grunty zajęte na części lotnicze takich lotnisk. Zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opublikowana 25 sierpnia 2021 r.
Firma kupiła grunt. Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów zwiększających jego wartość początkową? Czy do tej kategorii należy też zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?
Przychody z dzierżawy gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu PIT, tylko w przypadku gdy grunty te stanowią gospodarstwo rolne, a dzierżawa odbywa się na cele nierolnicze. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
W 2020 r. spółce wygasa koncesja na wydobywanie kopalin. W latach 2020-2025 spółka przeprowadzi rekultywację zniszczonego terenu przez kopalnię (nieużytki). Czy spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych?
Spółka prawa handlowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabyła w marcu nieruchomość gruntową o powierzchni 2000 m2, na której znajduje się budynek o powierzchni 400 m2, jednocześnie, w trakcie roku, spółka wybudowała na tym gruncie budowlę o powierzchni 200 m2. W którym momencie w tym przypadku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?
W 2000 r. spółka akcyjna dokonała zakupu działki budowlanej z zamiarem wykorzystania jej w przyszłości jako lokalizacji siedziby firmy. Zgodnie z aktualnym prawem bilansowym działkę zaliczono do środków trwałych, grupa rodzajowa: grunty. W jaki sposób należy ująć tę działkę w księgach po 1 stycznia 2002 r.?
Spółka nabyła działkę, na której stoi budynek wpisany do rejestru zabytków. Budynek nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności. Czy grunt pod tym budynkiem podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości? Działka nie jest wpisana do rejestru zabytków.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług leasingu? Jak należy dokumentować dokonywanie wpłat?
Do 31 marca 2017 r. użytkownicy wieczyści mają obowiązek zapłaty opłaty rocznej za cały 2017 r. Wpłacający tę opłatę powinni zapoznać się z projektem ustawy, która przekształci z mocy prawa użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami postawionymi na cele mieszkaniowe we własność. Przedstawiamy założenia tego projektu, który dotyczy nie tylko właścicieli mieszkań, ale także lokali użytkowych położonych
1. Kiedy mogę odliczyć VAT naliczony z faktury za telefon i inne media? Czy w miesiącu, w którym przypada termin płatności uwidoczniony na fakturze, czy w miesiącu, w którym dokonałam faktycznej płatności za fakturę? 2.Czy mogę dokonać odliczenia VAT naliczonego z faktury za telefon wystawionej na osobę, od której kupiłam lokal użytkowy na prowadzenie działalności gospodarczej? Faktura ta obejmowała
W sytuacji nabycia dużego gospodarstwa rolnego, po którym następuje zmiana przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego na wniosek podatnika oraz jej podział na kilkadziesiąt działek, wielokrotna sprzedaż kolejnych działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (wyroki NSA z 17 kwietnia 2018 r., sygn. akt I FSK 973/16 i I FSK 974/16).
Do ustalania przelicznika powierzchni użytków rolnych klasy VIz należy stosować takie przeliczniki jak dla użytków rolnych klasy VI. Takie korzystne dla podatników stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie musi płacić najwyższej „gospodarczej” stawki podatku od nieruchomości od wszystkich posiadanych przez siebie gruntów – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2017 r., sygn. akt SK 13/15 (Dz.U. z 2017 r. poz. 2372).
Podatnik dostał w formie darowizny grunt, który zaliczył do środków trwałych. Po kilku latach chce sprzedać ten grunt. Jak określić dochód z takiej transakcji dla celów podatkowych?
Zagadnienie sprzedaży działek przez osoby fizyczne nieprowadzące „na co dzień” działalności gospodarczej (w tym sprzedaż działek przez rolników) uchodziło przez lata za kontrowersyjne. Część sporów przeciął m.in. wyrok unijnego Trybunału z 2011 r., jednak należy pamiętać, że jest to zagadnienie o wielu aspektach podatkowych. Jeśli już bowiem znamy odpowiedź na podstawowe pytanie, tj. o status podatnika