Miliardy dla ubezpieczycieli
W uchwale III CZP 142/22 Sąd Najwyższy dokonał nagłego zwrotu w dotychczasowej linii orzeczniczej
W uchwale III CZP 142/22 Sąd Najwyższy dokonał nagłego zwrotu w dotychczasowej linii orzeczniczej
Piłka w meczu o wynagrodzenia pośredników nadal jest po stronie polskich sądów
Leasinguję samochód ciężarowy. Ostatnio otrzymałem od firmy leasingowej informację z sugestią, że nie powinienem wykorzystywać pojazdu do przejazdów na teren Ukrainy czy Rosji. Ostrzeżono mnie, że w razie jego utraty mogę ponieść pełne ryzyko, gdyż może nie zostać wypłacone odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. W efekcie to ja będę musiał spłacić raty leasingu, mimo że pozostanę bez pojazdu. Kto
W 2020 r. zawarto rekordowo dużą liczbę umów, w których ludzie przenieśli prawo do swej nieruchomości w zamian za pieniądze lub opiekę. Nadal jednak nie ma przepisów, które by wystarczająco chroniły dożywotników
Na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych czekają również firmy ubezpieczeniowe. Jej skutkiem może być kwestionowanie niektórych typów umów zawieranych przez nie z kredytobiorcami - uważają eksperci
Obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń świadczenia z umowy ubezpieczenia powinien zostać spełniony w określonym terminie, przewidzianym w treści samej umowy bądź też jej ogólnych warunkach. W przypadku braku takiego uregulowania strony zobowiązania ubezpieczeniowego mogą się powołać na art. 817 kodeksu cywilnego.
Pośrednicy ubezpieczeniowi - agent lub broker, reprezentujący ubezpieczyciela bądź ubezpieczającego, działają na podstawie udzielonych im pełnomocnictw. Ich przekroczenie może pociągać za sobą skutki istotne dla ochrony interesów ubezpieczającego, w tym na przykład przedsiębiorcy.
Czas wyznaczony przez ustawodawcę do dochodzenia roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń został przez niego ograniczony do odpowiednich terminów. Jednakże ten sam ustawodawca przewidział pewne wyjątki, kiedy roszczenie może być zaskarżalne.
Umowy przedwstępne zawierane są zwykle wtedy, gdy zawarcie umowy o pracę, do której dążą strony, nie jest jeszcze możliwe ze względu na pewne przeszkody natury prawnej lub faktycznej, jak np. konieczność uzyskania decyzji organu administracyjnego czy rozwiązanie innej umowy o pracę za kilkumiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Wspólnota mieszkaniowa, bez względu na to, czy jest tzw. wspólnotą małą czy dużą, jest podatnikiem podatku dochodowego. Dochody wspólnot w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty są jednak zwolnione od tego podatku.
W sytuacji gdy trudności gospodarcze kraju odbijają się na kondycji przedsiębiorstw, znajomość zasad zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych może pomóc przedsiębiorcom zaoszczędzić na kosztach pracy.
Każdy pracodawca i pracownik wie, że oświadczenie strony o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Lecz czy ten wymóg jednocześnie przesądza o nieskuteczności ustnego oświadczenia woli?
Ubezpieczenia na życie pomagają m.in. w utrzymaniu dochodów i poziomu życia najbliższych po śmierci ubezpieczonego, oszczędzaniu na dodatkową emeryturę, a także w razie nagłej potrzeby dostarczają niezbędnych środków finansowych.
Często się zdarza, że członkowie zarządu spółki zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Możliwe jest jednak pełnienie tej funkcji na innej podstawie prawnej.