Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wykup samochodu z leasingu finansowego (podatkowo-operacyjnego) i jego dalszą odsprzedaż
Najczęstsze umowy leasingu to umowy leasingu samochodów. Ze względu na kilka ograniczeń w przepisach podatkowych w przypadku umowy leasingu samochodu pojawiają się pewne wątpliwości.
Umowa leasingu jest umową cywilnoprawną, zdefiniowaną w przepisach w art. 7091 Kodeksu cywilnego. W myśl zapisów ustawy przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddania tej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo do używania i pobierania
Leasing jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych form finansowania działalności wielu firm. Umożliwia korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z konkretnych środków bez konieczności ich zakupu. Stale rosnąca popularność leasingu wynika m.in. z faktu, iż stał się możliwością szybkiego i efektywnego doinwestowania prowadzonej działalności gospodarczej bez jednoczesnej konieczności
Leasing jest umową nazwaną uregulowaną w ustawie - Kodeks cywilny. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedmiotem leasingu mogą być tylko rzeczy będące środkami trwałymi. Warunki odpłatnego używania środków trwałych na podstawie umowy leasingu określają przepisy art. 7091-70918 tej ustawy.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisała umowę leasingową, której przedmiotem były dwa samochody dostawcze. Spółka zawarła umowę 15 czerwca, a już 8 września jeden z samochodów został skradziony. Czy w tej sytuacji umowa wygasa? Jeśli tak, to co z kosztami uzyskania przychodów? Chciałbym zaznaczyć, że umowa miała charakter leasingu finansowego.
Zgodnie z art. 17a pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dla celów podatkowych przez umowę leasingową rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron umowy, zwana finansującym, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych
Jakie warunki musi spełniać umowa, aby być zakwalifikowana jako leasing w rozumieniu przepisów podatkowych? Jakie są kryteria i konsekwencje podziału leasingu na operacyjny i finansowy?
Prowadzenie działalności gospodarczej jest związane z wykorzystaniem przez jednostki określonych składników majątkowych. Odpowiedni dobór składników gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie i zależy od wielkości jednostki, rodzaju prowadzonej działalności oraz zasobów finansowych. Jedną z form finansowania jest leasing, którego gospodarcze uzasadnienie i ewidencję omawia to opracowanie.
Na temat ogólnych regulacji dotyczących podatkowych aspektów leasingu pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz chcielibyśmy przybliżyć Czytelnikom zasady rozliczania konkretnych zdarzeń mających miejsce w trakcie użytkowania przedmiotu leasingu.
Przyspieszona amortyzacja - jak zwiększyć koszty? Czy opłata produktowa jest kosztem? Kto może wpłacać zaliczki w sposób uproszczony?
26 marca 2002 r. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT, które odmiennie niż to miało miejsce dotychczas regulują rozliczanie umów leasingu na gruncie podatku od towarów i usług. Zmiany te dotyczą wyłącznie leasingu finansowego, stąd też niniejsze opracowanie obejmuje przede wszystkim tego rodzaju umowy leasingowe.
Ustawa o zmianie ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, która weszła w życie 1 października 2001 r., doprecyzowała obowiązki podatkowe związane z leasingiem. Nie ogranicza się ona do umów leasingu zdefiniowanych w Kodeksie cywilnym, lecz zawiera własną definicję umowy leasingu do celów podatkowych
Leasing został uregulowany w art. 7091-70918 Kodeksu cywilnego. Instytucja ta ma jednak istotne konsekwencje również na gruncie prawa podatkowego i w rachunkowości. W artykule przedstawimy rozwiązania dotyczące leasingu samochodu osobowego i ciężarowego przed zmianami i po zmianach stanu prawnego od 1 października 2001 r.