comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-03-09
Konsekwencje podatkowe zakończenia umowy leasingu
Ustawa o zmianie ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, która weszła w życie 1 października 2001 r., doprecyzowała obowiązki podatkowe związane z leasingiem. Nie ogranicza się ona do umów leasingu zdefiniowanych w Kodeksie cywilnym, lecz zawiera własną definicję umowy leasingu do celów podatkowych i obejmuje swym zakresem szerszy katalog umów pokrewnych, które występują w obrocie.
Zgodnie z definicją z art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez umowę leasingu do celów podatkowych należy rozumieć zarówno umowę leasingu nazwaną w Kodeksie cywilnym, jak i inne umowy, na podstawie których strona zwana finansującym oddaje drugiej stronie, określanej jako korzystający, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych precyzuje również siatkę pojęć związanych z umową leasingu, np.: podstawowy okres umowy leasingu, odpisy amortyzacyjne, normatywny okres amortyzacji dla środków trwałych, normatywny okres amortyzacji dla wartości niematerialnych i prawnych, rzeczywista wartość netto, hipotetyczna wartość netto.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie