comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-06-05
Podatek od towarów i usług
Jak rozliczać leasing finansowy?
26 marca 2002 r. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT, które odmiennie niż to miało miejsce dotychczas regulują rozliczanie umów leasingu na gruncie podatku od towarów i usług. Zmiany te dotyczą wyłącznie leasingu finansowego, stąd też niniejsze opracowanie obejmuje przede wszystkim tego rodzaju umowy leasingowe.
Tomasz Jaworski
Rozporządzenie Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268) wprowadziło m.in. istotne zmiany dotyczące rozliczania umów leasingu finansowego. W zakresie umów leasingu operacyjnego nie przyniosło natomiast żadnych zmian. Dlatego też umowy leasingu operacyjnego rozlicza się obecnie na dokładnie takich samych zasadach jak przed 26 marca 2002 r.
Zmiany w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT
W obowiązującym do 26 marca 2002 r. rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT znajdował się rozdział 5 pt. „Przypadki, gdy przyjęcie przez podatnika w odpłatne użytkowanie środków trwałych należących do osób trzecich może być traktowane na równi z zakupem tych środków, oraz zasady zwrotu różnicy podatku”. Zgodnie z § 8 tego rozporządzenia na równi z zakupem środków trwałych traktowano przyjęcie ich w odpłatne użytkowanie przez podatników, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów o podatku dochodowym środki te były zaliczane do składników majątku użytkownika - a zatem w przypadku gdy umowa miała charakter leasingu finansowego. Przez „odrębne przepisy”, do których odwoływała się ta norma, należało rozumieć regulacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów, a od 1 października 2001 r. przepisy rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie natomiast do § 9 tego rozporządzenia, w przypadku przyjęcia środków trwałych w odpłatne użytkowaniem na podstawie umowy leasingu finansowego, ustalenie różnicy podatku oraz jej zwrot następował według zasad dotyczących nabycia takich środków na podstawie umowy sprzedaży.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka