Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-06-05

Podatek od towarów i usług

Jak rozliczać leasing finansowy?

26 marca 2002 r. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT, które odmiennie niż to miało miejsce dotychczas regulują rozliczanie umów leasingu na gruncie podatku od towarów i usług. Zmiany te dotyczą wyłącznie leasingu finansowego, stąd też niniejsze opracowanie obejmuje przede wszystkim tego rodzaju umowy leasingowe.

Tomasz Jaworski
Rozporządzenie Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268) wprowadziło m.in. istotne zmiany dotyczące rozliczania umów leasingu finansowego. W zakresie umów leasingu operacyjnego nie przyniosło natomiast żadnych zmian. Dlatego też umowy leasingu operacyjnego rozlicza się obecnie na dokładnie takich samych zasadach jak przed 26 marca 2002 r.
Zmiany w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT
W obowiązującym do 26 marca 2002 r. rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT znajdował się rozdział 5 pt. „Przypadki, gdy przyjęcie przez podatnika w odpłatne użytkowanie środków trwałych należących do osób trzecich może być traktowane na równi z zakupem tych środków, oraz zasady zwrotu różnicy podatku”. Zgodnie z § 8 tego rozporządzenia na równi z zakupem środków trwałych traktowano przyjęcie ich w odpłatne użytkowanie przez podatników, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów o podatku dochodowym środki te były zaliczane do składników majątku użytkownika - a zatem w przypadku gdy umowa miała charakter leasingu finansowego. Przez „odrębne przepisy”, do których odwoływała się ta norma, należało rozumieć regulacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów, a od 1 października 2001 r. przepisy rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie natomiast do § 9 tego rozporządzenia, w przypadku przyjęcia środków trwałych w odpłatne użytkowaniem na podstawie umowy leasingu finansowego, ustalenie różnicy podatku oraz jej zwrot następował według zasad dotyczących nabycia takich środków na podstawie umowy sprzedaży.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00