Najnowsze zmiany przepisów
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono wartość świadczeń, do zapewnienia których zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Składek nie opłaca się również od ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Podstawy wymiaru składek nie stanowią
Organizacja pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych zależy zarówno od wysokości napięcia i rozdziału energii, jak i od rodzaju eksploatowanych urządzeń.
Firma, oprócz pracowników na etatach, zatrudnia osoby na podstawie umów-zleceń, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich? - pyta Czytelniczka z Lublina.
Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.
Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w wyroku z 16 lutego 2010 r. (P 16/09; Dz.U. Nr 31, poz. 167) odebranie zleceniobiorcom ulgi składkowej z tytułu przekazanych im świadczeń bhp, ale zwolnienie to nie obejmuje wszystkich takich świadczeń. Prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest więc w praktyce trudniejsze niż przed zmianą przepisów.
Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalania pracodawcy z obowiązku zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Zamierzamy zatrudnić pracowników na podstawie umowy o pracę nakładczą. Czy należy skierować ich na wstępne badania lekarskie oraz zawiadomić o rozpoczętej przez nas działalności Inspekcję Pracy? A jak przedstawia się sprawa ze szkoleniem bhp? Czy ci pracownicy powinni je odbyć?
Osoby wykonujące pracę na terenie zakładu muszą znać przepisy bhp i przestrzegać ich. Natomiast pracodawca, u którego wykonywana jest taka praca, musi zapewnić tym osobom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Pracownik zgłosił swojemu kierownikowi nieprawidłową pracę maszyny. Kierownik stwierdził, że nie jest to nic poważnego i można nadal przy niej pracować. Pracownik odmówił dalszej pracy, gdyż według niego powinien zostać przeprowadzony przegląd techniczny sprzętu, zaś kierownik wsłuchał się tylko w jego pracę. Czy faktycznie w każdym przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy urządzeń mechanicznych
Pracodawcy wolą zawierać z osobami wykonującymi na ich rzecz zadania zamiast umów o pracę, umowy cywilnoprawne. Umowy cywilne nie nakładają bowiem na pracodawcę tak wielu często kosztownych obowiązków. Zatrudnianie na podstawie takich umów nie zwalnia jednak pracodawcy ze wszystkich obowiązków, w tym z zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania pracy.
Jedna z naszych pracownic wraca niedługo po urlopie macierzyńskim. W okresie ciąży przez kilka miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po tym zwolnieniu nie wróciła już do pracy, ponieważ urodziła dziecko. Czy powinienem obecnie skierować ją na badania kontrolne?
Czy pracodawca powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom świadczącym ją na innej podstawie niż umowa o pracę? Czy takie osoby powinny poddawać się badaniom lekarskim i odbywać przeszkolenie bhp?
Czy pracodawca, który zleca na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonywanie określonej pracy, musi zapewnić tym osobom szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? - pyta Czytelniczka z Warszawy.
Zatrudnianie osób na podstawie umów cywilnoprawnych lub współpraca z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na własny rachunek to obecnie powszechna praktyka. Pamiętać należy, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy należy stosować również do osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy.
Oprócz kilku pracowników zatrudniam również osoby na podstawie umów zlecenia. Czy jestem zobowiązany do dostarczenia im środków ochrony indywidualnej? Czy muszę zapewnić tym osobom szkolenie bhp?
Jeżeli na najbliższym posiedzeniu Senat przyjmie projekt zmian w ustawie o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, to od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy.
Sposób prowadzenia dokumentacji pracowniczej służby kadrowe i płacowe firmy powinny zaktualizować i dostosować do zmian wprowadzonych przez ostatnie nowelizacje kodeksu pracy oraz ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, zwracając przy tym szczególną uwagę na kompletność i jakość tej dokumentacji. Praktyczną wiedzę o zasadach prowadzenia dokumentacji pracowniczej (sposób wypełniania
Celem planowanej nowelizacji Kodeksu pracy jest dostosowanie polskiego prawa pracy do prawa europejskiego oraz do Konstytucji RP.
Prawidłowo sporządzony protokół powypadkowy stanowi dokument urzędowy, którego treść jest dowodem, że opisane w nim fakty miały miejsce.