Data publikacji: 02.07.2018
Kiedy wartość świadczeń mających zapewnić pracownikom lepsze warunki pracy jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono wartość świadczeń, do zapewnienia których zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Składek nie opłaca się również od ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Podstawy wymiaru składek nie stanowią również inne świadczenia przyznane w celu polepszenia warunków pracy pracowników.
W szóstej części cyklu „Wszystko na temat... przychodów pracowników zwolnionych ze składek” zostaną omówione zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne wartości świadczeń mających na celu zapewnienie pracownikom lepszych warunków pracy. Dotyczy to nie tylko świadczeń bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy, ale również z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.
Jeśli pracodawca wydaje pracownikom świadczenia rzeczowe lub wypłaca z tego tytułu ekwiwalent, nie będąc do tego zobowiązany przepisami o bhp, to wartość tych świadczeń lub ekwiwalentów stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne.
To samo dotyczy oskładkowania ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartości otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych. Bony, talony lub kupony są wyłączone z podstawy wymiaru składek, gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.