Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-26

Dokumentacja związana z przyjęciem do pracy

Sposób prowadzenia dokumentacji pracowniczej służby kadrowe i płacowe firmy powinny zaktualizować i dostosować do zmian wprowadzonych przez ostatnie nowelizacje kodeksu pracy oraz ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, zwracając przy tym szczególną uwagę na kompletność i jakość tej dokumentacji.

Bogdan Godzisz
Stan prawny na 10 sierpnia 2003 r.
Praktyczną wiedzę o zasadach prowadzenia dokumentacji pracowniczej (sposób wypełniania druków i sporządzania pism) przedstawiono w trzech kolejnych „Poradnikach Gazety Prawnej”. Niniejszy numer zawiera informacje o dokumentach związanych z faktem zatrudnienia nowego pracownika i zgłoszenia go do ubezpieczeń. W następnym omówione zostaną zasady prowadzenia dokumentacji w czasie zatrudniania u danego pracodawcy oraz zmiany w ubezpieczeniu. Natomiast trzecia część jest poświęcona dokumentom sporządzanym w przypadku zwolnienia pracownika i wyrejestrowania z ubezpieczeń.
Prezentowany cykl artykułów powinien zainteresować kadrowców, pracowników prowadzących sprawy płacowe, ubezpieczeniowe i socjalne oraz wszystkich pracodawców.
Prowadzenie dokumentacji pracowniczej
Akta osobowe - obowiązki pracodawców
W myśl art. 94 pkt 9a k.p., pracodawcy zatrudniający pracowników są zobowiązani do założenia i prowadzenia akt osobowych oraz pozostałej dokumentacji pracowniczej. Szczegółowo zagadnienie to reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 i Dz.U. z 2002 r. nr 214, poz. 1812).
Dokumentację pracowniczą muszą prowadzić wszyscy pracodawcy, a więc - w myśl art. 3 k.p. - jednostki organizacyjne (także nieposiadające osobowości prawnej) oraz osoby fizyczne, zatrudniające pracowników. Natomiast nie jest pracodawcą jednostka organizacyjna wyznaczona przez podmiot zatrudniający jako miejsce wykonywania pracy (wyrok SN z 23 lutego 1999 r., sygn. akt I PKN 594/98).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00