Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Organizacje pozarządowe też muszą mieć zatwierdzone sprawozdania

      Koniec czerwca i początek lipca to gorący okres dla niektórych fundacji, stowarzyszeń czy kół gospodyń wiejskich. Otóż większość z nich, podobnie jak firmy, ma obowiązki dotyczące sprawozdań za 2023 r. Dziś wskazujemy, jakich podmiotów one dotyczą, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i po, a także gdzie je złożyć.

    • comment
      Artykuł

      Nowe interpretacje MF dotyczące e-sprawozdawczości

      Ministerstwo Finansów opublikowało kolejne pytania i odpowiedzi dotyczące e-sprawozdawczości.

    • comment
      Artykuł

      Warsztaty terapii zajęciowej prowadzone przez organizacje pozarządowe (cz. 1)

      Fundacje i stowarzyszenia działające lub zamierzające działać w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych mogą tworzyć warsztaty terapii zajęciowej. Działalność taka wiąże się również z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON, jak i ze środków powiatu. Możliwa jest też sprzedaż produktów wytworzonych przez uczestników takich warsztatów.

    • comment
      Porada

      Nieodpłatne przekazanie budynku stowarzyszenia gminie

      Ochotnicza Straż Pożarna (stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej) jest właścicielem budynku strażnicy. Z uwagi na to, że budynek wymaga remontu, a OSP nie ma na to środków, postanowiono przekazać ten budynek nieodpłatnie gminie. Budynek jest w 90% umorzony (wartość to 68 000 zł, a umorzenie 61 200 zł). Czy nieumorzona wartość będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu? OSP posiada

    • comment
      Porada

      Usługi świadczone przez stowarzyszenie na rzecz członków

      Członkostwo w stowarzyszeniu wiąże się z obowiązkiem opłacania składek, które stanowią często zasadnicze źródło finansowania działalności organizacji. Może się jednak okazać, że członkowie stowarzyszenia mogą otrzymywać różnego rodzaju świadczenia od swojej organizacji. Przekazanie takich świadczeń wiąże się niekiedy z określonymi skutkami podatkowymi.

    • comment
      Porada

      Składki wpłacane organizacjom a zwolnienie z podatku dochodowego

      Składki wnoszone na rzecz organizacji są często zasadniczym źródłem finansowania ich działalności. Po spełnieniu określonych warunków, dochód z tytułu składek najczęściej jest wolny od podatku dochodowego. W praktyce mogą jednak wystąpić różne sytuacje wpływające na brak możliwości skorzystania z tego zwolnienia.

    • comment
      Porada

      Amortyzacja samochodu osobowego według wyższej stawki

      Fundacja albo stowarzyszenie, kupując samochód osobowy, może zastosować indywidualną stawkę do jego amortyzacji, jeżeli był to samochód używany. Taką samą możliwość przyspieszenia amortyzacji daje ulepszenie nowego samochodu. Fundacja może też zastosować podwyższoną stawkę podstawową, jeżeli samochód będzie użytkowany intensywnie albo w trudnych warunkach.

    • comment
      Porada

      Rozliczenie podróży pracownika kierującego samochodem służbowym - trzy warianty

      Zasady rozliczania podróży służbowych pracowników wykorzystujących w swojej pracy samochód służbowy (będący własnością pracodawcy) zależą przede wszystkim od charakteru pracy pracownika. Inaczej będziemy rozliczać z delegacji pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, inaczej pracownika, któremu incydentalnie została powierzona funkcja kierowania pojazdem, a jeszcze inaczej pracownika, który

    • comment
      Porada

      Kalendarium prac związanych z zamknięciem roku

      Organizacje pozarządowe - tak jak większość jednostek prowadzących księgi rachunkowe - mają obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego za 2012 r. Sprawozdanie powinno być sporządzone w taki sposób, aby rzetelnie i jasno przedstawiało sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy organizacji. Spełnienie tego warunku jest możliwe wówczas, gdy ze znacznym wyprzedzeniem - nie później niż w czwartym

    • comment
      Porada

      Część VII. Sponsoring

      W poprzednim numerze Poradnika opisywaliśmy zasady zawierania umów sponsorskich oraz prawa i obowiązki organizacji, wynikające z umowy ze sponsorem. Poniżej wyjaśniamy, jak wygląda kwestia odpowiedzialności z tytułu takich umów oraz kwestie rozliczeń podatkowych.

    • comment
      Porada

      Opłata za egzamin kończący szkolenie a podatek dochodowy

      Fundacja skierowała pracownika na szkolenie niezbędne do pracy na stanowisku technika informatyka. Zostało ono zakończone egzaminem, który kosztował 650 zł. Fundacja podpisała z pracownikiem umowę lojalnościową na pokrycie kosztu egzaminu, ponieważ szkolenie to zwiększyło jego przydatność na zajmowanym stanowisku. Pracownik będzie musiał zwrócić otrzymaną kwotę, jeżeli w ciągu roku nastąpi rozwiązanie

    • comment
      Porada

      Warsztaty terapii zajęciowej prowadzone przez organizacje pozarządowe (cz. 2)

      W poprzednim numerze "Poradnika" opisaliśmy możliwości i zasady utworzenia i prowadzenia przez organizacje pozarządowe warsztatów terapii zajęciowej. Działalność warsztatu wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON, jak też ze środków powiatu. Możliwa jest też sprzedaż produktów wytworzonych przez uczestników tych warsztatów. Taka sprzedaż pociąga za sobą pewne skutki podatkowe.

    • comment
      Porada

      Obszar województwa jako miejsce świadczenia pracy a podróż służbowa

      Kierowca zatrudniony w stowarzyszeniu często wysyłany jest służbowo poza granice województwa, a w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy ma wskazane "województwo mazowieckie". Czy takie wyjazdy należy rozliczać jak podróż służbową? Czy jednostka może zaliczać wydatki na te wyjazdy do swoich kosztów uzyskania przychodów?

    • comment
      Porada

      Wynagrodzenie w pierwszym roku pracy pracownika organizacji

      Od 20 czerwca 2011 r. zatrudniamy w fundacji pracownika, dla którego jest to pierwsza praca. Kiedy minął rok pracy uprawniający tego pracownika do wyższej stawki wynagrodzenia zasadniczego - 20 czy 21 czerwca 2012 r., a może dopiero 31 grudnia 2012 r. (czyli z końcem roku kalendarzowego)? Obecnie pracownik otrzymuje 80% stawki minimalnej. Od kiedy i w jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zwiększone

    • comment
      Artykuł

      Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe organizacji

      Za zaległości podatkowe fundacji albo stowarzyszenia mogą odpowiadać członkowie ich zarządów. Jest to odpowiedzialność całym majątkiem prywatnym członka. O odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji.

    • comment
      Artykuł

      Część II. Darowizny, spadki i zapisy

      Dotacje - opisane w poprzednim numerze "Poradnika" - to nie jedyny sposób zdobycia środków na finansowanie działalności organizacji non profit. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych w praktyce form wspierania działalności organizacji są darowizny. Z uwagi na możliwość odliczenia od dochodu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, uzyskane w ten sposób środki stanowią

    • comment
      Artykuł

      Zamknięcie roku w organizacjach - zakres czynności

      Czynności związane z zamknięciem roku obrotowego są analogiczne dla organizacji prowadzących i nieprowadzących działalności gospodarczej. Czynności te powinny być wykonywane zgodnie z terminami wynikającymi z ustawy o rachunkowości. Organizacje non profit - niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też nie - stosują przepisy rozdziału 2-4 ustawy o rachunkowości. To z tych przepisów

    • comment
      Artykuł

      Spółki tworzone przez stowarzyszenia - warunki zwolnienia z podatku

      Jedno ze zwolnień podatkowych obejmuje dochody spółek kapitałowych tworzonych przez organizacje działające na podstawie przepisów Prawa o stowarzyszeniach. Tego typu działalność może być alternatywą dla stowarzyszeń, pozwalającą na poszerzenie źródeł pozyskiwania środków wspierających ich działalność statutową.

    • comment
      Artykuł

      Odliczenie straty wspólnoty mieszkaniowej

      Wspólnota mieszkaniowa, oprócz działalności związanej z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, prowadzi także inną działalność gospodarczą. Z tej innej działalności ma nierozliczoną stratę z lat ubiegłych (w tym również część straty z 2006 r.). Czy wspólnota może odliczyć ją np. w sierpniu 2011 r. od dochodów związanych z gospodarką zasobami, aby nie przepadło odliczenie straty za ten rok?

    • comment
      Artykuł

      Samochód w darowiźnie dla organizacji

      Fundacja otrzymała w formie darowizny samochód osobowy z przeznaczeniem na wspieranie działalności statutowej. Czy dochód wynikający z otrzymania tego samochodu jest wolny od podatku? Czy w celu uzyskania zwolnienia nie jest konieczne bezpośrednie następstwo czasowe pomiędzy przeznaczeniem dochodu a jego wydatkowaniem w okresie jednego roku podatkowego?

    • comment
      Artykuł

      Sprawozdawczość finansowa organizacji non profit

      Kontynuując tematykę związaną z obowiązkami sprawozdawczymi organizacji pozarządowych, przedstawiamy zakres i elementy sprawozdania finansowego, w zależności od rodzaju działalności prowadzonej przez organizację.

    • comment
      Artykuł

      Zdarzenia po dniu bilansowym w księgach organizacji non profit

      Często się zdarza, że po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego otrzymujemy informacje o zdarzeniach, które powinny zostać ujawnione w księgach w celu przedstawienia wiernego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego organizacji. Należy zatem zastanowić się, jak i kiedy ujawnić zdarzenia następujące po dniu bilansowym w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy

    • comment
      Artykuł

      Wymagania sprawozdawcze organizacji non profit

      Organizacje non profit to jednostki, których celem działalności - w przeciwieństwie do przedsiębiorstw - nie jest uzyskanie (maksymalizacja) zysku. Jest to działalność statutowa - przy czym mogą one prowadzić też działalność gospodarczą i/lub działalność pożytku publicznego. Zakres obowiązków sprawozdawczych takich organizacji zależy od tego, jakie formy działalności prowadzą.

    • comment
      Artykuł

      Systemy czasu pracy w organizacjach non profit

      Obowiązujące przepisy prawa pracy przewidują możliwość zastosowania w organizacjach różnych systemów czasu pracy. Właściwe zastosowanie systemów czasu pracy pozwala na optymalizację efektywności realizacji zadań oraz optymalizację kosztów prowadzonej działalności. Dlatego dobór właściwego systemu powinien odpowiadać charakterowi działalności organizacji, wykonywanych przez pracowników, współpracowników

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00