Wymagania sprawozdawcze organizacji non profit
Organizacje non profit to jednostki, których celem działalności - w przeciwieństwie do przedsiębiorstw - nie jest uzyskanie (maksymalizacja) zysku. Jest to działalność statutowa - przy czym mogą one prowadzić też działalność gospodarczą i/lub działalność pożytku publicznego. Zakres obowiązków sprawozdawczych takich organizacji zależy od tego, jakie formy działalności prowadzą.
Gyöngyvér Takáts
Najczęściej występującymi organizacjami non profit są stowarzyszenia i fundacje. Na mocy przepisów ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, jak też ustawy z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach, organizacje te mogą prowadzić działalność gospodarczą - ale tylko w rozmiarach służących realizacji działalności statutowej.
Z ORZECZNICTWA
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów (ustawa o fundacjach) - oznacza to, że działalność gospodarcza fundacji ma z jednej strony pozostawać w ścisłym związku z prowadzoną działalnością statutową, z drugiej jednak strony nie może stanowić wyłącznego zadania fundacji
Postanowienie SN z 7 maja 2002 r. (sygn. akt I CKN 162/00).
Te same zasady dotyczą też stowarzyszenia. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach.
Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. Innymi słowy, statutowym celem stowarzyszenia nie może być prowadzenie działalności skierowanej na osiągnięcie zysku. Działalność statutowa i działalność gospodarcza są odrębnymi rodzajami działalności, przy czym możliwość prowadzenia działalności gospodarczej jest uwarunkowana tym, że dochód z jej prowadzenia przeznaczony będzie na cele statutowe, a nie będzie podlegał podziałowi między członków stowarzyszenia.