Artykuł
Warsztaty terapii zajęciowej prowadzone przez organizacje pozarządowe (cz. 1)
Fundacje i stowarzyszenia działające lub zamierzające działać w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych mogą tworzyć warsztaty terapii zajęciowej. Działalność taka wiąże się również z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON, jak i ze środków powiatu. Możliwa jest też sprzedaż produktów wytworzonych przez uczestników takich warsztatów.
Możliwość organizowania i prowadzenia przez stowarzyszenia i fundacje warsztatów terapii zajęciowej przewiduje art. 10b ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Są one zaliczane do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań (w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych) zmierzających do osiągnięcia - przy aktywnym uczestnictwie tych osób - możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Jej elementem jest rehabilitacja zawodowa, która ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy. Rehabilitacja społeczna ma zaś na celu umożliwianie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right