ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁAŃ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
Część II. Darowizny, spadki i zapisy
Dotacje - opisane w poprzednim numerze "Poradnika" - to nie jedyny sposób zdobycia środków na finansowanie działalności organizacji non profit. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych w praktyce form wspierania działalności organizacji są darowizny. Z uwagi na możliwość odliczenia od dochodu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, uzyskane w ten sposób środki stanowią bardzo istotny element majątku organizacji.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁAŃ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
Darowizna jest umową, przez którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny; dalej: k.c.). Istnieją pewne wyjątki, kiedy bezpłatne przysporzenia nie stanowią darowizny. Chodzi tu o sytuacje, gdy:
● zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami k.c.,
● ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył, albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte (art. 889 k.c.).
Forma umowy darowizny
Co do zasady, oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednak umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Oznacza to, że jeśli przedmiot darowizny zostanie faktycznie przekazany obdarowanej organizacji, umowa darowizny może mieć zwykłą formę pisemną lub nawet ustną.