Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-12-15

Usługi świadczone przez stowarzyszenie na rzecz członków

Członkostwo w stowarzyszeniu wiąże się z obowiązkiem opłacania składek, które stanowią często zasadnicze źródło finansowania działalności organizacji. Może się jednak okazać, że członkowie stowarzyszenia mogą otrzymywać różnego rodzaju świadczenia od swojej organizacji. Przekazanie takich świadczeń wiąże się niekiedy z określonymi skutkami podatkowymi.

Dokonywanie przez stowarzyszenie świadczeń na rzecz jego z członków jest przedmiotem licznych rozstrzygnięć organów podatkowych. Najczęściej chodzi m.in. o nieodpłatne świadczenia związane z uczestniczeniem członków w imprezach okolicznościowych organizowanych przez stowarzyszenie. Opodatkowaniu podlega przychód - czyli otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

Aby opodatkować świadczenie, musi ono stanowić przysporzenie majątkowe dla danej osoby, które można tej osobie przypisać. Oczywiście określone świadczenia mogą być też zwolnione z podatku przedmiotowo (tak jak np. w przypadku świadczeń z tytułu podróży służbowych, kosztów zakwaterowania niezwiązanych z podróżą służbową, świadczeń socjalnych itp.).

Przychód w postaci uczestnictwa w imprezie okolicznościowej

Jeśli stowarzyszenie zorganizuje imprezę dla ściśle określonego grona osób (np. członków organizacji), to zasadniczo nie powinno być problemu z ustaleniem wartości świadczenia na rzecz danej osoby. Natomiast w przypadku imprezy "otwartej", przychód nie powstanie właśnie z powodu braku możliwości przypisania przychodu konkretnemu uczestnikowi.

Przykład

Stowarzyszenie planuje zorganizować uroczyste obchody swojego jubileuszu, podczas których zostanie omówiona działalność statutowa od początku istnienia organizacji. Na uroczystość zostaną zaproszeni: pracownicy, członkowie stowarzyszenia, władze państwowe, samorządowe, miasta, gminy, a także przedstawiciele instytucji współpracujących. Nie sporządzono zamkniętej listy gości. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy imprezy zostaną zaproszeni na poczęstunek w formie "stołu szwedzkiego". Czy w takiej sytuacji po stronie uczestników imprezy powstanie przychód?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00