Jak powinno wyglądać prawidłowe księgowanie faktury za ratę leasingową w spółce, która korzysta z uproszczeń
Przełom roku to czas, gdy większość jednostek przygotowuje się do sporządzania sprawozdania finansowego. Programy finansowo-księgowe generują takie sprawozdania finansowe zazwyczaj za przyciśnięciem jednego klawisza. Wygenerowane automatycznie sprawozdanie finansowe jest jednak często obarczone błędami. Dlatego przedstawione w nim informacje (dane) powinny zostać zweryfikowane przez służby księgowe
Różnice kursowe stanowią typowy przykład powstawania różnic przejściowych, wynikających z odmiennego momentu uznawania skutków różnych kursów walut przez prawo bilansowe i przepisy podatkowe. Prezentujemy tę problematykę opierając się na licznych przykładach.
W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy problemy inwentaryzacji, sposobów jej przeprowadzania oraz kolejne etapy ustalania wyniku finansowego firmy.
W poprzedniej części mogliście się Państwo zapoznać z układem bilansu oraz sposobem prezentacji w nim składników aktywów jednostki. Tematem drugiej części artykułu są elementy pasywów.
1 stycznia 2002 r. wchodzi w życie obszerna nowelizacja ustawy o rachunkowości. Większość jednostek zapomina, że skutki nowelizacji ustawy o rachunkowości występują nie tylko na gruncie przepisów prawa bilansowego, ale także na gruncie przepisów prawa podatkowego. Konieczne zatem staje się przeanalizowanie wzajemnych zależności między tymi przepisami. Należy bowiem pamiętać, iż przy ustalaniu wysokości