Czy pracodawcy nieposiadającemu statusu rzemieślnika przysługuje zwrot kosztów kształcenia pracowników młodocianych
Od 1 września 2019 r. wzrosło o 1% minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Wynagrodzenie pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy nie zmieniło się i nadal przysługuje w wysokości nie niższej niż 4% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Likwidacja minimalnego okresu trwania nauki zawodu, który dotychczas wynosił 24 miesiące, oraz nowe zasady podejmowania nauki zawodu przez młodocianego po przerwie to najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2012 r.
Pracownicy młodociani otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 4% do 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po zakończeniu nauki zawodu (czyli zdaniu egzaminu) młodociany staje się zwykłym pracownikiem. Zmieniają się wówczas zasady jego wynagradzania. Jego pensja wynosi wówczas co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2014 r. jest to 1344 zł.
Zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu 2012 r. ukończył on naukę w szkole zawodowej. Co mamy zrobić, jeżeli dalej chcemy go zatrudniać? Czy jego umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego rozwiązuje się automatycznie wraz z ukończeniem szkoły, czy trwa dalej? Jak ustalić mu wynagrodzenie po zakończeniu nauki? Czy musimy go wyrejestrować z ZUS i ponownie zarejestrować
Jestem rzemieślnikiem i zatrudniam kilku pracowników młodocianych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (nauka zawodu). Mam problem związany z określeniem w tych umowach wysokości wynagrodzenia przysługującego pracownikom. Przepisy rozporządzenia mówią, że: „Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego
Decydując się na zatrudnianie pracowników, każdy, obok efektywnego kosztu pracy w postaci umówionego wynagrodzenia, musi ponieść wiele obciążeń natury publicznoprawnej. Do tych zobowiązań należą: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obciążenia te decydują o wzroście kosztu
Zatrudnianie osób poniżej 16 roku życia jest niedopuszczalne. Istnieją jednak określone wyjątkowe sytuacje, gdy jest to możliwe.
Młodociany zatrudniony na umowę o pracę do celów ubezpieczeniowych jest pracownikiem. Oznacza to, że płatnik składek ma takie same obowiązki związane z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym jak w stosunku do pozostałych pracowników.