Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
Komisja Europejska zatwierdziła 22 listopada 2011 r. zmiany w MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji, dotyczące ujawnień związanych z przeniesieniami aktywów finansowych. Zmiany te mają umożliwić użytkownikom sprawozdań finansowych lepszą ocenę ryzyka związanego z przeniesieniami aktywów finansowych oraz wpływu tego ryzyka na sytuację finansową jednostki. Podstawowym celem zmian jest zwiększenie
Między fiskusem a podatnikami trwają spory dotyczące momentu, w którym podatnicy powinni rozpoznawać koszty podatkowe. Niektóre organy podatkowe stoją na stanowisku, że moment ujęcia podatkowego wydatku powinien być tożsamy z jego ujęciem bilansowym. Pomimo że przyjęcie tego stanowiska ułatwia rozliczenie, to równocześnie oznacza, iż niektóre koszty podatkowe mogą być rozpoznawane później. Przedmiotem
Co stanowi przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego w umowie leasingu operacyjnego budynku? Jakie zalety ma zawarcie umowy dzierżawy gruntu zamiast leasingu finansowego?
Czy wydatki na audyt według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości lub amerykańskich US GAAP są kosztami podatkowymi?
Kiedy kontynuowanie działalności jednostki jest zagrożone? Kto dokonuje oceny sytuacji jednostki? Jaki wpływ na sprawozdanie ma zagrożenie kontynuacji działalności?
Standardy rachunkowości identyfikują wartość firmy powstającą w wyniku transakcji fuzji i przejęcia. Zdarzają się jednak takie przypadki połączeń, w których rachunkowo wartość firmy nie występuje. Rachunkowość wartości firmy określa sposób jej identyfikacji, ustalania, rozliczania oraz ujęcia w księgach rachunkowych, jak również prezentacji w sprawozdaniach finansowych. Analiza przejęć w Polsce z ostatnich
Co to są instrumenty finansowe? Według jakich zasad wyceniać i ewidencjonować instrumenty finansowe?
Kiedy aktywować koszty finansowania zewnętrznego produktów i towarów? Jak ustalić wysokość kosztów finansowania zewnętrznego?
Kiedy będą obowiązywać MSR-y? Czy powstanie MSR lub standard krajowy dla małych podmiotów?
Spółka posiada oddziały i filie za granicą. Sprawozdania finansowe przygotowywane są zgodnie z polskim zasadami rachunkowości oraz MSR. Czy po nowelizacji ustawy o rachunkowości istnieją jeszcze różnice w sposobie wykazywania różnic kursowych między zasadami w niej zawartymi a MSR?
W poprzedniej części artykułu (nr 21 „Doradcy Podatnika”) przedstawiliśmy pojęcie aktywów oraz sposób ustalania ich wartości ekonomicznej.
Kontrakty długoterminowe i metody ich wyceny od dawna budziły liczne wątpliwości. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że ustawa o rachunkowości nie zawierała przepisów regulujących to zagadnienie. Sytuacja zmieniła się od 1 stycznia br. Obecnie nie tylko istnieją regulacje ustawowe, ale możliwe jest także — w sprawach nieuregulowanych — stosowanie MSR.
Przepisy ustawy o rachunkowości bardzo lakonicznie odnoszą się do sposobu i skutków wprowadzania zmian w stosowanych zasadach rachunkowości. Jak odzwierciedlić przeprowadzone zmiany zasad w sprawozdawczości jednostki?