Artykuł
Polityka rachunkowości
Polityka rachunkowości
Krzysztof Kosowski
Z dniem 1 stycznia 2002 r. wejdzie w życie bardzo obszerna nowelizacja przepisów ustawy o rachunkowości. Jedną ze zmian jest wprowadzenie nowego pojęcia polityki rachunkowości oraz możliwość stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
Zmiany w prawie bilansowym wynikają z ustawy z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. Nr 113, poz. 1186).
Pojęcie polityki rachunkowości pojawia się w art. 4 i 5 ustawy w brzmieniu obowiązującym po 31 grudnia 2001 r. Pojęcie to jest synonimem przyjętych przez jednostkę zasad rachunkowości. Należy przez nie rozumieć sposób grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego, sporządzania sprawozdań finansowych. W szczególności do polityki rachunkowości należy zaliczyć określony w planie amortyzacji sposób dokonywania odpisów umorzeniowych. Przy stosowaniu przyjętych zasad rachunkowości zakłada się, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w nie zmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym. W ramach przyjętej polityki finansowej jednostka może stosować pewne uproszczenia uwzględniając jednak podstawową zasadę rachunkowości określoną w art. 4 ust. 1. W myśl tego przepisu jednostki obowiązane są stosować określone ustawą zasady rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right