Jak opodatkować dochody pracowników wykonujących pracę zdalnie poza granicami Polski
Przepisy dotyczące rozliczeń składkowo-podatkowych za osoby spoza UE znajdujące zatrudnienie w Polsce i pochodzące z: Ukrainy, Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii czy Federacji Rosyjskiej, są bardzo zbliżone. O ile w zakresie ubezpieczeń w ZUS tych odrębności zasadniczo nie ma, o tyle niewielkie różnice mogą pojawić się w opodatkowaniu przychodów tych osób.
Do końca stycznia 2011 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za rok 2010. Deklaracja ta zastąpiła deklarację CIT-10R i jest składana po raz pierwszy w związku z rozliczeniem za 2010 r.
Z początkiem roku ustawodawca wprowadził zmiany do naszego systemu podatkowego. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w przepisach podatkowych wraz z oceną nowych regulacji.
Przedsiębiorcy i spółki będące osobami prawnymi często muszą występować w roli płatników tzw. podatku u źródła. W opracowaniu przedstawiamy, czym jest podatek u źródła i kiedy polskie podmioty muszą wystąpić w roli jego płatnika. Przedstawiamy także rozwiązania problemów związanych z podatkiem u źródła, z którymi podatnicy najczęściej spotykają się w praktyce.
Nasz pracownik został oddelegowany do Rosji na okres 10 miesięcy. Osoba ta w czasie delegowania mieszka w Rosji wraz z rodziną. Nie jest rezydentem podatkowym w Polsce. Czy za tego pracownika powinniśmy opłacać składkę zdrowotną w Polsce, jeżeli nie jest pobierana zaliczka na podatek?
Obywatel Ukrainy jest właścicielem spółki z o.o. zarejestrowanej w Polsce. Został powołany na stanowisko prezesa zarządu z wynagrodzeniem miesięcznym 5000 zł. Czy od tego wynagrodzenia spółka powinna pobrać podatek zryczałtowany według stawki 20%?
Interesuje mnie opodatkowanie dochodów osiąganych przez osoby zagraniczne (jestem taką osobą, mam siedzibę w Belgii) niemające w Polsce siedziby i zarządu z tytułu zawarcia umowy sprzedaży budynku użytkowego, znajdującego się w Warszawie. Nabywcą nieruchomości jest spółka polska. Czy miejsce zawarcia umowy ma wpływ na opodatkowanie dochodów?
Opodatkowanie dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 22 ustawy o p.d.o.p. Dotyczy on zarówno przychodów, które osiąga podatnik podatku dochodowego od osób prawnych mający siedzibę w Polsce, jak i przychodów osiąganych przez podatnika o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce. Niżej przywołujemy kilka tez wyroków dotyczących opodatkowania dywidend, a także
Zdarza się, że spółki kapitałowe mają kilku udziałowców - akcjonariuszy zagranicznych należących do tego samego holdingu. Konsekwencje udzielenia pożyczki przez któregoś z nich są różne, w zależności od ich udziału w kapitale zakładowym.
Płatnik odgrywa ogromną rolę w regulowaniu zobowiązań podatkowych. Pełni funkcję pomocniczą pomiędzy organami administracji podatkowej a podatnikiem, wykonując czynności należące do tych organów, tj. obliczanie i pobór podatku, a także przejmując obowiązki, które mógłby wypełnić podatnik samodzielnie, czyli odprowadzanie podatków. W niniejszym opracowaniu zostały omówione najważniejsze prawa i obowiązki
Czy usługę pośrednictwa handlowego świadczoną przez podmiot zagraniczny na rzecz podmiotu polskiego należy zaliczyć do usług o charakterze niematerialnym zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Nadmieniam, że pośrednik świadczy dla naszej firmy usługi pośrednictwa na terenie Austrii.