Czy w przypadku dokonywania transakcji z nierezydentami należy sporządzać deklaracje ORD-U
Od maja 2022 r. do końca czerwca 2023 r. zatrudnialiśmy na podstawie umowy o pracę obywatela Belgii, który w tym okresie wykonywał pracę wyłącznie w trybie zdalnym z terytorium tego kraju. Osoba ta nie ma statusu polskiego rezydenta podatkowego. Składki ubezpieczeniowe i podatek powinny zostać opłacone w Belgii. Jednak za 2022 r. pracownik otrzymał PIT-11 z informacją o wysokości przychodu, finansowanych
U ich klientów mogą się też pojawić obowiązki sprawozdawcze względem NBP. Muszą o tym pamiętać szczególnie podmioty współpracujące z podmiotami zagranicznymi, także w grupie kapitałowej, które np. obracają dewizami
Przepisy dotyczące rozliczeń składkowo-podatkowych za osoby spoza UE znajdujące zatrudnienie w Polsce i pochodzące z: Ukrainy, Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii czy Federacji Rosyjskiej, są bardzo zbliżone. O ile w zakresie ubezpieczeń w ZUS tych odrębności zasadniczo nie ma, o tyle niewielkie różnice mogą pojawić się w opodatkowaniu przychodów tych osób.
Podstawową zasadą podatku od towarów i usług jest opodatkowanie 0-proc. stawką zarówno eksportu towarów, jak i eksportu usług. W krajach Unii Europejskiej jest to tzw. zwolnienie z prawem do odliczeń.
Jedna z naszych zleceniobiorczyń jest obywatelką Ukrainy i czasowo przebywa na terytorium Polski (powyżej 183 dni w roku), gdzie studiuje. Jak powinniśmy naliczyć podatek od przysługującego jej wynagrodzenia? Jakie znaczenie ma w tej sytuacji przedstawienie lub nieprzedstawienie przez tę osobę certyfikatu rezydencji?
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa zobowiązuje w § 24 do sporządzania i przekazywania informacji organom podatkowym o umowach zawartych z nierezydentami.
Do końca stycznia 2011 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za rok 2010. Deklaracja ta zastąpiła deklarację CIT-10R i jest składana po raz pierwszy w związku z rozliczeniem za 2010 r.
W siódmym numerze „Doradcy Podatnika” pisaliśmy o zwrocie podatku od towarów i usług polskim przedsiębiorcom za towary i usługi nabyte w krajach Unii Europejskiej. W niniejszym opracowaniu poruszymy kwestię zwrotu VAT podmiotom nie będącym podatnikami polskiego podatku za towary i usługi nabyte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jesteśmy polskim pracodawcą zatrudniającym około 100 osób. W 2016 r. zatrudnialiśmy 2 obywateli Ukrainy na podstawie umowy zlecenia i umowy o pracę. Od przychodów tych osób pobieraliśmy zaliczkę na podatek dochodowy według zasad właściwych dla polskich zleceniobiorców i pracowników. Czy nasze postępowanie było prawidłowe? Jakie formularze podatkowe powinniśmy sporządzić dla tych osób za 2016 r.?
Z początkiem roku ustawodawca wprowadził zmiany do naszego systemu podatkowego. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w przepisach podatkowych wraz z oceną nowych regulacji.
Przedsiębiorcy i spółki będące osobami prawnymi często muszą występować w roli płatników tzw. podatku u źródła. W opracowaniu przedstawiamy, czym jest podatek u źródła i kiedy polskie podmioty muszą wystąpić w roli jego płatnika. Przedstawiamy także rozwiązania problemów związanych z podatkiem u źródła, z którymi podatnicy najczęściej spotykają się w praktyce.