Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-24

Obowiązki polskich płatników wobec podmiotów zagranicznych

Opodatkowanie podmiotów zagranicznych: Zarówno kwestie obowiązku podatkowego, jak i praw związanych np. z ubezpieczeniami czy zwolnieniami od podatku dotyczące podmiotów zagranicznych regulują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podmioty zagraniczne podlegają polskiemu obowiązkowi podatkowemu od dochodów osiąganych na terytorium Polski, chyba że zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi inaczej. Polscy płatnicy mają zatem obo-wiązek stosować w pierwszej kolejności przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Prawo podatkowe oraz przepisy o ubezpieczeniach społecznych i o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia zobowiązują niektóre podmioty - płatników - do obliczania, pobierania i odprowadzania do właściwych urzędów zaliczek na podatek, podatków oraz składek ubezpieczeniowych od przychodów (dochodów) osiąganych za pośrednictwem płatnika przez jego pracowników, zleceniobiorców oraz niektórych innych kontrahentów. Zakres obowiązków płatnika ulega modyfikacji w przypadku, gdy za pośrednictwem płatnika przychody osiąga cudzoziemiec lub podmiot pozostający w ograniczonym obowiązku podatkowym - zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.
Zobowiązania podatkowe
Na potrzeby niniejszego opracowania przez pojęcie „podmiot zagraniczny” należy rozumieć osobę fizyczną nie posiadającą na terytorium Polski miejsca zamieszkania albo osobę prawną lub inną jednostkę organizacyjną podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych nie posiadającą na terytorium Polski swojej siedziby lub zarządu. Podmioty te pozostają w ograniczonym obowiązku podatkowym.
Począwszy od 1 stycznia 2003 r. zmieniono zasady ustalania nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego w odniesieniu do osób fizycznych. Osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów - czyli nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - czyli ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00