comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-20
Pożyczka od nierezydenta
Zdarza się, że spółki kapitałowe mają kilku udziałowców - akcjonariuszy zagranicznych należących do tego samego holdingu. Konsekwencje udzielenia pożyczki przez któregoś z nich są różne, w zależności od ich udziału w kapitale zakładowym.
Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) opodatkowują odsetki uzyskane przez podatników, którzy nie mają na terytorium RP siedziby lub zarządu, według stawki 20 proc., z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, o czym stanowi art. 21 ust. 2 tej ustawy. Dotyczy to również odsetek od pożyczek udzielonych przez nierezydentów polskim podmiotom, w których mają oni udziały.
STAWKA PODATKU Z UMOWY MIĘDZYNARODOWEJ
Zastosowanie stawki wynikającej z umów albo niepobranie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu od podatnika zaświadczenia o jego miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą, wydanego do celów podatkowych przez właściwą administrację podatkową (certyfikat rezydencji), o czym stanowi art. 26 ust. 1 ww. ustawy.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie